Ադրբեջանում պահվում է հաստատված 23 գերի, 17-ը գերեվարվել է ԼՂ-ի դեմ վերջին ագրեսիայի հետևանքով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանում այս պահին պահվում է հաստատված 23 հայ գերի, սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո 32 անձի բռնի անհետացման վերաբերյալ կան փաստական տվյալներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Լուրեր»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը:
«Այս պահին Ադրբեջանի կողմից հաստատված 23 հայրենակիցներ են պահվում, որոնցից 17-ը 2023-ի ագրեսիայի արդյունքում գերեվարված անձինք են: 44-օրյա պատերազմից հետո 32 անձի բռնի անհետացման վերաբերյալ ունենք փաստական տվյալներ, որոնք ներկայացվել են վերպետական ատյանների»,-ասել է Քյարամյանը:
Նա նշել է, որ 22-ի վերաբերյալ կան նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումներ, սակայն այս անձանց բռնի անհետացման փաստն Ադրբեջանը հերքում է:

В Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных пленных, 17 были захвачены в результате последней агрессии
В настоящее время в Азербайджане удерживаются 23 подтвержденных армянских пленных, но есть фактические данные о насильственном исчезновении 32 человек после 44-дневной войны.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в интервью "Луреру" заявил глава Следственного комитета Аргишти Кярамян.
"На данный момент под стражей находятся 23 соотечественника, подтвержденных Азербайджаном, 17 из них взяты в плен в результате агрессии 2023 года. У нас есть фактические данные о насильственном исчезновении 32 человек после 44-дневной войны, которые были переданы в высшие государственные суды", - сказал Кярамян.
Он отметил, что есть также решения Европейского суда по правам человека о применении временной меры в отношении 22 человек, однако Азербайджан отрицает факт насильственного исчезновения этих лиц.