Գյումրու 2024 բյուջեի նախագիծը չհաստատվեց
Գյումրու 2024 բյուջեի նախագիծը չհաստատվեց։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 29-ին՝ ավագանու վերջին՝ արտահերթ նիստին ավագանու ներկա 32  անդամից քաղաքի հաջորդ տարվա գլխավոր փաստաթղթին կողմ քվեարկեց  15-ը։ Ձայների նույն բաշխումով չանցավ նաև 2024 թվականի աշխատանքային պլանը։
Փոխարենը ձայների մեծամասնությամբ «Բալասանյան» դաշինքն ընտրեց երկու փոխքաղաքապետերին՝ առաջին տեղակալ՝ Լուսինե Սանոյանին՝ 17 կողմ, 11 դեմ, 4 ձեռնպահով  և Սուրեն Ջանոյանը 17 կողմ, 11 դեմ, 4 ձեռնպահ։ Ավագանու անդամ Լուսինե Սանոյանը 2016 թվականից մինչ օրս հանդիսանում է «Գյումրի-Գարեջուր» գործարանի փոխտնօրեն, իսկ Սուրեն Ջանոյանը՝ մինչ այս  եղել է նախ  Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակազմի բյուջեի և եկամուտների հավաքագրման բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ապա Բնակկոմունալ և շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի պետի պաշտոնակատար:
Մինչ բյուջեն օրակարգային հարց դարձնելը, այն մի քանի օր առաջ ներկայացվել էր քննարկման․ ներկայացված բյուջեն  կազմում է 5 մլդ 767,7 մլն, որից 3 մլրդ 522, 7 մլն-ն կազմում է դոտացիան, 2 մլդ 245 մլն-ն՝ սեփական եկամուտները՝ 2023 թ.-ի համեմատ բյուջեն ավել էր 1 մլրդ 276, մլն-ով, որի մեջ դոտացիայի աճը կազմում է 934,3 մլն։ Բյուջեին դեմ քվեարկած Քաղաքացիական Պայմանագիր և Զարթոնք կուսակցությունների ներկայացուցիչների կարծիքով այն իրատեսական չէ ու չի լուծում քաղաքի խնդիրները:

Проект бюджета Гюмри на 2024 год не утвержден
Проект бюджета города Гюмри на 2024 год не утвержден. 29 декабря на последнем в этом году, внеочередном заседании Совета старейшин 17 из 32 членов проголосовали против принятия главного документа города на следующий год. План работы на 2024 год также не был принят при таком же распределении голосов.
Однако блок “Баласанян” большинством голосов избрал двух заместителей мэра: первого заместителя Лусине Саноян - 17 за, 11 против, 4 воздержавшихся, и Сурена Джанояна - 17 за, 11 против, 4 воздержавшихся.
Согласно проекту, бюджет Гюмри на 2024 года составляет 5 млрд 767,7 млн, 3 млрд 522,7 млн из которых составляют дотации, а 2 млрд 245 млн - собственные доходы. По сравнению с 2023 годом бюджет увеличился на 1 млрд 276 млн, при этом рост дотаций составляет 934,3 млн. По мнению представителей партий “Гражданский договор” и “Пробуждение”, проголосовавших против принятия бюджета, он нереален и не решает проблем города.