Մենք չենք հրաժարվել Ղարաբաղից, Հայաստանն է ճանաչել Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս. Պուտին (տեսանյութ)
«Մենք չենք տվել Ղարաբաղը, հենց Հայաստանն է ակտիվորեն ճանաչել Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում։ Մեզ չեն էլ տեղեկացրել, որ նման որոշման են պատրաստվում։ Սա փաստերի արձանագրում է։ Այդպես ստացվեց։ Հայաստանում ներքաղաքական բարդ գործընթացներ են տեղի ունենում՝ կապված Ղարաբաղի հետ»,-այս մասին այսօր Մոսկվայում հրավիրված մեծ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին եւ ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցության դադարեցման մասին հարցին եւ այս կառույցների նիստերին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի չմասնակցելուն, Պուտինն ասել է․
«Ես չեմ կարծում, որ ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՏՄ-ին կամ ԱՊՀ-ին անդամակցության դադարեցումը Հայաստանի շահերից է։ Ի վերջո, դա պետության որոշումն է։ Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի՝ ընդհանուր միջոցառումներին չմասնակցելուն, համենայնդեպս որքանով մենք գիտենք, դա կապված է Հայաստանում որոշ գործընթացների հետ, եւ կապված չէ այս միությունների հետ չաշխատելու ցանկությամբ։ Կտեսնենք, թե իրավիճակը ինչպես կզարգանա»։

Мы не отказывались от Карабаха, Армения признала Карабах частью Азербайджана: Путин (видео)
Поддержи А1+!Прекращение членства в Содружестве Независимых Государств (СНГ), Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) вряд ли было бы в интересах Армении, а отсутствие премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна на последних саммитах связано с некоторыми процессами внутри страны, а не с нежеланием Еревана продолжать совместную работу. Как передает ТАСС, об этом заявил президент РФ Владимир Путин на прямой линии и пресс-конференции.
"Процессы сложные внутриполитические. Не думаю, что в интересах Армении прекратить свое членство в СНГ, ЕАЭС, ОДКБ. В конечном итоге это все равно выбор государства", - отметил Путин.
"Что касается отсутствия премьер-министра Армении [Никола Пашиняна] на мероприятиях общих, мы знаем, что это связано с некоторыми процессами в Армении и не связано с желанием или нежеланием продолжать работу в этих интеграционных объединениях", - пояснил президент РФ.