Էստոնիայի ԱԳ նախարարը Փաշինյանին է փոխանցել պաշտոնական այցով Էստոնիա այցելելու իր երկրի վարչապետի հրավերը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Էստոնիայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և կարևորել երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների հետ կապված փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով Էստոնիայի կառավարության արդյունավետ քայլերն այդ բնագավառում:
Մարգուս Ցահքնան շեշտել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու Էստոնիայի կառավարության պատրաստակամությունն ու շահագրգռվածությունը, այդ թվում՝ բարեփոխումներն առաջ մղելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին ու կարևորել դրանց հաղթահարման նպատակով միջազգային հանրության աջակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, մեր երկրի կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության և դրա հետագա զարգացման շուրջ:
Մարգուս Ցահքնան վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել պաշտոնական այցով Էստոնիա այցելելու իր երկրի վարչապետի հրավերը:

Глава МИД Эстонии передал Пашиняну приглашение премьер-министра его страны посетить Эстонию с официальным визитом
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Эстонской Республики Маргусом Цахкной.
Никол Пашинян приветствовал визит министра иностранных дел Эстонии в Армению и подчеркнул важность тесного сотрудничества правительств двух стран по всем направлениям. Премьер-министр подчеркнул важность обмена опытом в контексте осуществляемых в Армении институциональных реформ с учетом эффективных шагов правительства Эстонии в этой сфере.
Маргус Цахкна подчеркнул готовность и заинтересованность правительства Эстонии развивать сотрудничество с Арменией, в том числе в направлении продвижения реформ.
Собеседники коснулись гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и подчеркнули важность поддержки международного сообщества в вопросе их преодоления.
Были затронуты происходящие в регионе процессы, в частности, процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, а также представленный правительством Армении проект “Перекресток мира”.
Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве Армения-Европейский союз и его дальнейшем развитии.
Маргус Цахкна передал премьер-министру Пашиняну приглашение премьер-министра его страны посетить Эстонию с официальным визитом.