Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է մեր երկրում Կանադայի դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին:
Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացումը եւ Էնդրյու Թըրների նշանակումը որպես առաջին ռեզիդենտ դեսպան նոր խթան կհանդիսանան երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում:
Անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական երկխոսության ու խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը, այս համատեքստում ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը: Երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Կանադայի հայ համայնքի զգալի դերակատարությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է. «Մենք հասկանում ենք, որ մեր անվտանգության առանցքային համակարգը ժողովրդավարությունն է: Լիահույս ենք, որ միջազգային գործընկերները կաջակցեն ժողովրդավար Հայաստանին տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն հաստատելու գործում»: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը դեսպանին ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացը, անդրադարձել Ադրբեջանում գտնվող գերիների անհապաղ վերադարձին: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ գերիների փոխանակման շուրջ պայմանավորվածության իրականացումից հետո անգամ այդ երկրում դեռեւս հայ գերիներ կմնան:
Դեսպանը հետագա համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել, նշել, որ Կանադան աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը եւ ժողովրդավարությանը: Նրա խոսքով Կանադայի
արտգործնախարարի այցը Հայաստան եւ դեսպանության բացումը Հայաստանի ժողովրդավարությանն աջակցելու եւս մեկ ապացույց են:

Ален Симонян принял посла Канады в нашей стране
Поддержи А1+!13 декабря председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Канады в Армении Эндрю Тернера.
Сообщение об этом распространило Управление по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
Поздравив посла с вступлением на ответственный пост, Ален Симонян выразил уверенность, что открытие посольства Канады в Армении и назначение Эндрю Тернера первым послом-резидентом станет новым стимулом в развитии отношений между двумя странами.
Была затронута тема развития межпарламентского диалога и парламентской дипломатии, в этом контексте была подчеркнута роль групп дружбы, действующих в обоих парламентах. Ален Симонян подчеркнул важную роль армянской общины Канады в укреплении двусторонних отношений.
Касаясь региональных проблем, спикер НС подчеркнул: «Мы понимаем, что ключевой системой нашей безопасности является демократия. Мы надеемся, что международные партнеры поддержат демократическую Армению в установлении долгосрочного мира в регионе».
В этом контексте глава Парламента представил послу процесс подписания мирного договора с Азербайджаном, упомянул о немедленном возвращении пленных в Азербайджан. По словам Алена Симоняна, даже после реализации соглашения об обмене пленными между Арменией и Азербайджаном, в этой стране еще останутся армянские пленные.
Посол выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству, отметил, что Канада поддерживает территориальную целостность, суверенитет и демократию Армении. По его словам, визит министра иностранных дел Канады в Армению и открытие посольства являются еще одним доказательством поддержки демократии в Армении.