Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 11-ին Բրյուսելում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի շրջանակներում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարար Քսավյե Բետելին:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել արդեն իսկ ամուր հիմքերի վրա զարգացող և ընդհանուր արժեքների վրա հիմված երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ գործընկերության հետագա խորացմանն ավելի կնպաստի Լյուքսեմբուրգում դիվանագիտական ներկայության՝ ի դեմս ռեզիդենտ գրասենյակի, հաստատման վերաբերյալ որոշումը:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հնարավոր փոխայցելություններին, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ ձևաչափով փոխգործակցության հարցերին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության հարցերի շուրջ:
Ներկայացնելով ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և տարածաշրջանի ու դրանից դուրս երկրների համար ակնկալվող տնտեսական առավելությունները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է նաև այս նախագծի դերը՝ որպես խաղաղության կարևոր երաշխիք:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург
Поддержи А1+!11 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Брюсселе встретился с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Ксавье Бетелем.
Сообщение об этом распространило Министерство ИД РА.
Собеседники обсудили повестку двусторонних отношений, которые развиваются на прочной основе и основаны на общих ценностях. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул, что дальнейшему углублению партнёрства будет способствовать решение об установлении дипломатического присутствия в Люксембурге в форме резидентского представительства.
Были затронуты возможные двусторонние взаимные визиты, а также вопросы сотрудничества в формате РА-ЕС.
Состоялся также обмен мыслями по вопросам региональной стабильности и безопасности.
Представляя разработанную правительством РА программу «Перекресток мира» и ожидаемые экономические выгоды для региона и за его пределами, министр Мирзоян подчеркнул роль этого проекта как важной гарантии мира.