ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԽԽՎ-ում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավարին (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Բերտրան Բուիքսին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ-ում մեր երկու պատվիրակությունների միջեւ հաստատված ջերմ հարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը: Հայաստանանպաստ գործունեության համար Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել նաեւ 97 պատգամավորից բաղկացած Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբին, որի ակտիվ անդամ է նաեւ Բերտրան Բուիքսը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ խորացող եւ ամրապնդվող հարաբերություններին,  Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությանը, երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման հնարավորություններին, Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների անշեղորեն իրականացմանը: Բերտրան Բուիքսի խոսքով ոգեշնչող է, որ ի հեճուկս տեղի ունեցած բարդ իրադարձություններին՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն ամուր է եւ տեսանելի: ԵԽԽՎ-ում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավարը կարեւոր քայլ է համարել ՀՀ ԱԺ-ի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը:
Խոսելով տարածաշրջանային մարտահրավերների մասին՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ստորագրվելիք Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքի, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Ֆրանսիացի հյուրը վերահաստատել է՝ Ֆրանսիան հավատարիմ է հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը եւ այս դժվարին պահին Հայաստանի կողքին է:

Спикер НС РА Ален Симонян принял главу французской делегации в ПАСЕ (видео)
11 декабря председатель НС Ален Симонян принял главу делегации Франции в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Бертрана Бюикса. На встрече присутствовал и руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Рубен Рубинян.
Приветствуя гостя, председатель НС РА высоко оценил теплые отношения и эффективное сотрудничество, установившиеся между нашими двумя делегациями в ПАСЕ. Ален Симонян также поблагодарил за проармянскую деятельность группу дружбы Франция-Армения, состоящую из 97 депутатов, активным членом которой является и Бертран Бюикс.
Собеседники обсудили вопросы углубления и укрепления отношений между Арменией и ЕС, диалога между Арменией и ЕС по либерализации визового режима, возможностей активизации двусторонних экономических связей, а также последовательной реализации демократических процессов в Армении. Бертран Бюикса подчеркнул, что, несмотря на произошедшие тяжелые события, демократия в Армении сильна и заметна. Глава французской делегации в ПАСЕ счел важным шагом ратификацию Римского статута Национальным собранием РА.
Говоря о региональных проблемах, стороны обсудили ход переговоров по мирному договору, который будет подписан между Арменией и Азербайджаном, вопросы немедленного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, а также урегулирования армяно-турецких отношений.
Бертран Бюикс подтвердил, что Франция привержена армяно-французской дружбе и поддерживает Армению в этот трудное время.