ՀՀ և Թունիսի ԱԳՆ-երն 1-ին քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել. դիվանագետների մուտքի արտոնագրի պահանջը վերացվել է
Աջակցիր «Ա1+»-ինԹունիս կատարած աշխատանքային այցի (դեկտեմբերի 5-6) շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել ԹՀ արտաքին գործերի, միգրացիայի և արտերկրում թունիսցիների հարցերով նախարար Նաբիլ Ամմարի հետ։
Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը անդրադարձ է կատարել երկու երկրների միջև առկա հարաբերություններին, ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև նախարար Ամմարին փոխանցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հրավերը՝ այցելելու Հայաստան։
Ըստ աղբյուրի՝ հաջորդիվ, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և ԹՀ արտաքին գերատեսչության պետական քարտուղար Մունիր Բին Ռջիբայի ղեկավարած պատվիրակությունների միջև անց են կացվել հայ-թունիսական առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները։
«Խորհրդակցությունների ընթացքում հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններին։ Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ խորացնելու համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, քաղաքացիական ավիացիայի, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող խնդիրների։
Նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հասնելու համատեքստում Հայաստանի կառավարության տեսլականը և ձեռնարկվող քայլերը, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների խթանմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման արդյունքում բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող գործողությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ աշխատանքային այցի ընթացքում կողմերի միջև ստորագրվել են Հայաստանի և Թունիսի ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների մասին հուշագիրը, ինչպես նաև դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիրը:

1-го числа МИД РА и Туниса провели политические консультации: визовый режим для дипломатов отменён
В рамках рабочего визита в Тунис 5-6 декабря заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян встретился с министром иностранных дел, по делам миграции и тунисцев за рубежом Тунисской Республики Набилем Аммаром.
В ходе встречи замминистра иностранных дел затронул отношения между двумя странами, проинформировал о сложившейся ситуации на Южном Кавказе, а также передал министру Аммару приглашение министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна посетить Армению.
Затем состоялись первые армяно-тунисские политические консультации между делегациями, возглавляемыми заместителем министра иностранных дел Республики Армения Вааном Костаняном и государственным секретарем внешнеполитического ведомства Туниса Муниром бин Ржибой.
В ходе консультаций стороны подробно обсудили двусторонние политические и экономические отношения. Были достигнуты договоренности об углублении сотрудничества в сфере образования, культуры, туризма, гражданской авиации, здравоохранения, высоких технологий и других областях, представляющих взаимный интерес.
Стороны также коснулись вопросов, касающихся  региональной и международной безопасности.
Заместитель министра Ваан Костанян представил коллегам видение и шаги правительства Армении в контексте достижения стабильности и мира на Южном Кавказе, проект «Перекресток мира», направленный на углубление региональных коммуникаций, а также действия, предпринимаемые правительством Армении по обеспечению прав людей, насильственно перемещенных в результате этнической чистки Нагорного Карабаха.
В ходе рабочего визита стороны подписали Меморандум о политических консультациях между внешнеполитическими ведомствами Армении и Туниса, а также Соглашение об отмене визового режима для владельцев дипломатических паспортов.