ԱՄՆ-ն ցանկանում է երաշխավորել, որ օգնության կհասնի կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց, այդ թվում՝ էթնիկ հայերին. Բլինքեն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ-ն ցանկանում է համոզված լինել, որ կկարողանա օգնության հասնել կարիքի մեջ գտնվող տարբեր մարդկանց, այդ թվում՝ էթնիկ հայերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ԱՄՆ գլոբալ առաջնորդության կոալիցիայի հարգանքի տուրքի արարողությանը, որի ժամանակ արժանացել է 2023 թվականի Գլոբալ առաջնորդության մրցանակի։
«Ամբողջ աշխարհում կան մարդիկ՝ լինեն դրանք էթնիկ հայեր, ռոհինջաներ թե սուդանցիներ և այլք, որոնք օգնության կարիք ունեն. մենք ցանկանում ենք երաշխավորել, որ ԱՄՆ-ն օգնության կհասնի նրանց», - ասել է Բլինքենը։
ԱՄՆ պետքարտուղարը թեմային անդրադարձել է Կոնգրեսում լրացուցիչ արտակարգ ֆինանսավորման փաթեթի շուրջ ընթացող քննարկումների համատեքստում. փաթեթը ներառում է ֆինանսական աջակցություն Ուկրաինային, Իսրայելին, ինչպես նաև՝ ֆինանսավորում տարբեր հումանիտար նպատակների համար։

США хотят заверить, что помощь будет оказана всем нуждающимся людям, в том числе и этническим армянам: Блинкен
США хотят заверить, что смогут оказать помощь различным нуждающимся людям, включая и этнических армян. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен на церемонии чествования Глобальной коалиции лидеров США, в ходе которой ему была вручена премия Global Leadership Award 2023.
«Во всем мире есть люди, будь то этнические армяне, рохинджа, суданцы и другие, которым нужна помощь. Мы хотим заверить, что США придут им на помощь», - сказал Блинкен.
Госсекретарь США затронул эту тему в контексте продолжающегося обсуждения в Конгрессе дополнительного пакета чрезвычайного финансирования. Пакет включает финансовую поддержку Украины, Израиля, а также финансирование различных гуманитарных целей.