Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել փոխգործակցության ակտիվացմանն ուղղված ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը խորացնելու փոխադարձ հանձնառությունը նոր թափ կհաղորդի ընթացիկ և սպասվող նախաձեռնությունների արագ կենսագործմանը:
Արայիկ Հարությունյանն, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների խնդիրներին, կարևորել է Եվրոպական միության կողմից փախստականների կարիքների հասցեագրմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության ընթացքի և հեռանկարների վերաբերյալ, անդրադարձել տարածաշրջանային և անվտանգային զարգացումներին, Հայաստանի կառավարության կողմից նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքին: Այս համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ռազմավարական հաղորդակցությանը, այն որպես ինստիտուտ ներդնելու ու կայացնելու հրամայականին, դիտարկել՝ Եվրոպական միության լավագույն փորձն ուսումնասիրելու ու տեղայնացնելու հնարավորություններն ու մեխանիզմները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներկայացնելիս՝ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ տարածաշրջանային այս կարևոր նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանի կառավարությունն ակնկալում է բոլոր միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ջանքեր գործադրել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն ընթացիկ փոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

Араик Арутюнян принял посла ЕС в Армении Василиса Марагоса
Поддержи А1+!Руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян принял главу делегации Европейского Союза в Армении, посла Василиса Марагоса.
Араик Арутюнян поблагодарил за усилия, направленные на активизацию сотрудничества, и выразил надежду, что обоюдное стремление к углублению сотрудничества с Евросоюзом придаст новый импульс скорейшей реализации текущих и будущих инициатив.
Глава Аппарата премьер-министра, коснувшись проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, подчеркнул постоянную поддержку Евросоюза, направленную на удовлетворение потребностей беженцев.
Собеседники обсудили ход и перспективы сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом, коснулись развития региона и его безопасности, а также хода реформ, инициированных правительством Армении. В этом контексте они коснулись и стратегической коммуникации, необходимости ее внедрения и становления в качестве института, рассмотрели возможности и механизмы изучения и применения передового опыта Европейского союза.
Представляя проект «Перекресток мира» главе делегации Евросоюза в Армении, послу Василису Марагосу, руководитель Аппарата премьер-министра отметил, что правительство Армении рассчитывает на активную поддержку всех международных партнеров в реализации этого важного проекта.
Была достигнута договоренность о совместных усилиях по повышению эффективности сотрудничества между Республикой Армения и Европейским Союзом.