ՀՀ ԱԳ նախարարի ու ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպումը (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ք. Սկոպյեում՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
Քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ոչ կառուցողական կեցվածքին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու առկա հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկները՝ հայտնի սկզբունքներին համապատասխան, և վերջիններիս Ադրբեջանի հստակ հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ գրանցել էական առաջընթաց։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ծրագրերի, որոնց համատեքստում Նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ընդգծելով նաև տարածաշրջանի կայունության համար դրա իրականացման արդյունքում ակնկալվող առավելությունները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգին։ Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցության ու դրա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ։

Встреча министра иностранных дел РА и госсекретаря США (видео)
29 ноября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в Скопье в рамках министерской конференции ОБСЕ встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Обсуждались вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Были затронуты последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на неконструктивную позицию, проявляемую Азербайджаном, проведенную в Нагорном Карабахе этническую чистку и существующие гуманитарные проблемы, Армения передала Азербайджану предложения по проекту мирного договора в соответствии с известными принципами, и в случае четкой приверженности Азербайджана заключению мирного договора, можно будет добиться существенного прогресса в согласовании проекта.
Были затронуты региональные программы, в контексте которых министр Мирзоян коснулся разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира», подчеркнув ожидаемые прерогативы в результате его реализации для достижения стабильности в регионе.
Собеседники коснулись и армяно-американской двусторонней повестки. Состоялся обмен мнениями о существующем сотрудничестве на двусторонних и многосторонних площадках и перспективах его расширения.