Վագիֆ Խաչատրյանը բողոքարկել է Ադրբեջանում իր նկատմամբ կայացված ապօրինի դատավճիռը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼաչինի միջանցքով Հայաստանի Հանրապետություն անցնելու ժամանակ ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության աշխատակիցների կողմից առևանգված Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ կայացված ապօրինի դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ադրբեջանական լրատվամիջոցները, այս մասին հայտնել է նրա փաստաբան Ռադմիլա Աբիլովան։
Բաքվի ռազմական դատարանում ավարտվել է Լաչինի միջանցքով Հայաստանի Հանրապետություն անցնելու ժամանակ ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության աշխատակիցների կողմից ապօրինի առևանգված Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի գործով դատավարությունը։
Ադրբեջանում Վագիֆ Խաչատրյանին շինծու մեղադրանք են առաջադրել՝ իբր Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում «ցեղասպանություն իրականացնելու համար»: Դատարանը որոշում էր կայացրել Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման։ Անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու համար Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները առևանգել և Բաքու էին տեղափոխել 2023թ. հուլիսի 29–ին։

Вагиф Хачатрян обжаловал приговор, вынесенный в отношении него в Азербайджане
На незаконный приговор, вынесенный в отношении жителя Нагорного Карабаха Вагифа Хачатряна, похищенного азербайджанскими пограничниками при переходе по Лачинскому коридору в Республику Армения, была подана апелляция.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на азербайджанские СМИ, об этом сообщила его адвокат Радмила Абилова.
В Бакинском военном суде завершился судебный процесс по делу жителя Нагорного Карабаха Вагифа Хачатряна, который был незаконно похищен азербайджанскими пограничниками при переходе Лачинского коридора в Республику Армения.
В Азербайджане Вагифа Хачатряна ложно обвинили в «проведении геноцида» в селе Мешали Ходжалинского района. Суд постановил приговорить Вагифа Хачатряна к 15 годам лишения свободы. Вагиф Хачатрян, переезжавший из Нагорного Карабаха в Армению для получения неотложной медицинской помощи, был похищен азербайджанскими пограничниками и доставлен в Баку 29 июля 2023 года.