Բաքուն հրաժարվել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ հրաժարվում են Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախ արձագանքել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած լսումների ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենի հայտարարություններին՝ դրանք անվանելով «կողմնակալ, անարդյունավետ, անհիմն և անընդունելի»:
Ադրբեջանում դժգոհության ալիք է բարձրացրել Օ-Բրայենի այն հայտարարությունը, որ ԱՄՆ-ն չեղարկել է բարձրաստիճան այցերն Ադրբեջան, իսկ այդ երկրի հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունները չեն կարող նորմալ լինել, քանի դեռ ԱՄՆ-ն առաջընթաց չի տեսել խաղաղության բանակցություններում։
Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նշել են, որ հարաբերությունները չեն կարող միակողմանի լինել, ուստի նույն մոտեցումը կկիրառի Ադրբեջանը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ նպատակահարմար չեն համարում ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջան բարձր մակարդակի այցերի հնարավորությունը։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ ԱՄՆ-ի միակողմանի մոտեցումը կարող է հանգեցնել նրան, որ ԱՄՆ-ը կորցնի իր միջնորդական դերը։
«Կարևոր է նշել, որ այս պայմաններում մենք հնարավոր չենք համարում 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպում անցկացնելը»,- նշված է հայտարարությունում:

Баку отказался от встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне
МИД Азербайджана заявил, что отменяет встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне.
Как передает «Арменпресс», МИД Азербайджана отреагировал на заявления помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймса О'Брайена в ходе слушаний, состоявшихся в комитете по международным отношениям Палаты представителей Конгресса США, назвав их «предвзятыми, неэффективными, необоснованными и неприемлемыми».
Заявление О'Брайена, что США отменили визиты на высшем уровне в Азербайджан и что отношения США с этой страной не могут быть нормальными до тех пор, пока США не увидят прогресса в мирных переговорах, вызвало волну недовольства в Азербайджане.
В ответ МИД Азербайджана отметил, что отношения не могут быть односторонними, поэтому Азербайджан будет использовать тот же подход.
В МИД Азербайджана заявили, что не считают целесообразной возможность визитов США в Азербайджан на высоком уровне.
Также заявили, что односторонний подход США может привести к потере США своей посреднической роли.
«Важно отметить, что в этих условиях мы не считаем возможным проведение 20 ноября 2023 года в Вашингтоне встречи на уровне министров иностранных дел Азербайджана и Армении», - говорится в заявлении МИД Азербайджана.