401447477_728436625980504_422857979010742672_n
Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող վերջին զարգացումները (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Բելգիայի Թագավորության արտաքին գործերի, եվրոպական հարցերի և արտաքին առևտրի, դաշնային մշակութային հաստատությունների նախարար Հաջա Լահբիբի հետ:
Ի շարունակություն օգոստոսին՝ Բելգիայի ԱԳ նախարարի Երևան այցի շրջանակներում կայացած քննարկումներին՝ Արարատ Միրզոյանը և Հաջա Լահբիբը հանգամանալից անդրադարձել են թե՛ երկկողմ հարաբերությունների և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդյալնմանն առնչվող հարցերին, ընթացիկ ծրագրերին, թե՛ տարածաշրջանային օրակարգին։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, Երևանում Բելգիայի ռեզիդենտ դեսպանության բացման առնչությամբ և մտքեր փոխանակել առևտրատնտեսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակույթի, մարդկանց միջև շփումների և այլ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Երկուստեք կարևորվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ դրական գնահատելով առկա արդյունքներն ու նախանշվող ծրագրերը:
Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության հաստատման ՀՀ տեսլականին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Գրանադայում հոկտեմբերին Հայաստանի վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության սկզբունքներին միջազգային գործընկերների ամուր աջակցության կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից նախաձեռնված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ մատնանշելով այս ծրագրի կողմից նախանշվող հնարավորությունները տարածաշրջանի և դրանից դուրս գտնվող երկրների համար: Ընդգծվել է ՀՀ  շահագրգռվածությունը տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում՝ ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքներով:
Արարատ Միրզոյանը բելգիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 100 հազարից ավել հայ բնակչությանը Հայաստանում պատշաճ ընդունելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները՝ կարևորելով միջազգային գործընկերների աջակցությունը հայ փախստակնների կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ: Կարևորվել է ԼՂ-ում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ միջազգային կառույցների ներգրավվածությունը:

401447477_728436625980504_422857979010742672_n
Министры иностранных дел Армении и Бельгии обсудили последние события, связанные с региональной безопасностью (видео)
15 ноября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в Брюсселе встретился с министром иностранных и европейских дел, внешней торговли, федеральных учреждений культуры Королевства Бельгия Хаджой Лахбиб.
МИД РА сообщает, что Арарат Мирзоян и Хаджа Лахбиб обсудили вопросы двусторонних отношений и партнерства РА-ЕС, текущие программы, а также региональную повестку.
Собеседники выразили удовлетворение высоким уровнем политического диалога между двумя странами, открытием резидент посольства Бельгии в Ереване, обсудили вопросы по углублению сотрудничества в сфере торговли и экономики, информационных технологий, культуры, гуманитарной помощи и в других областях.
Министры иностранных дел Армении и Бельгии коснулись и последних событий в области региональной безопасности.
Коснувшись видения РА по установлению мира и безопасности на Южном Кавказе, министр Мирзоян подчеркнул важность решительной поддержки со стороны международных партнеров принципов заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи премьер-министра Армении, председателя Европейского совета, президента Франции и канцлера Германии в Гранаде.
Министр Мирзоян представил инициированный правительством РА проект «Перекресток мира», отметив возможности, открываемые этим проектом для региона и стран за его пределами. Была подчеркнута заинтересованность РА в разблокировании региональных дорог под суверенитетом и юрисдикцией данной страны, с соблюдением принципов взаимности и равенства.
Арарат Мирзоян представил своему бельгийскому коллеге действия правительства РА для надлежащего приема более чем 100-тысячного армянского населения, насильственно перемещенного из Нагорного Карабаха в Армению в результате этнической чистки Азербайджаном, подчеркнув поддержку международных партнеров в удовлетворении потребностей и права армянских беженцев. Была подчеркнута необходимость вовлечения международных структур в дело защиты армянского историко-культурного наследия в Нагорном Карабахе.