Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի հետ (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 15-ին Բյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ:
Ի շարունակություն հոկտեմբերին ՀՀ վարչապետի հետ քննարկման՝ Արարատ Միրզոյանը և Ռոբերտա Մեցոլան մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգի հիմնական ուղղությունների, դրա խորացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի շուրջ:
Երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել նախաձեռնել լրացուցիչ քայլեր՝ Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև փոխգործակցության ընդլայնման  ուղղությամբ։
Բարձր գնահատելով մինչ օրս ՀՀ համար առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումը, ընդունված բանաձևերը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը շարունակական ամուր աջակցության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իրական ջանքերին սատարելու կարևորությունը։ Անդրադառնալով այդ ուղղությամբ ՀՀ  մոտեցումներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ միջազգային գործընկերների կողմից գործուն ներգրավվածության, հոկտեմբերին Գրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության։ Կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկը»։
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից 10 ամիս շարունակված շրջափակման և սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում ապաստանած 100 հազարից ավել փախստականների առանջային կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

Арарат Мирзоян встретился с председателем Европарламента (видео)
Поддержи А1+!15 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Брюсселе с председателем Европарламента Робертой Метсолой. Об этом сообщил МИД РА.
Арарат Мирзоян и Роберта Метсола обменялись мыслями об основных направлениях повестки всеобъемлющего партнерства РА-ЕС и совместных усилиях, направленных на ее углубление.
Обе стороны выразили готовность инициировать дополнительные шаги в направлении расширения сотрудничества между Европарламентом и Национальным собранием РА.
Высоко оценив принципиальную позицию, выраженную Европейским парламентом, и принятые резолюции по важнейшим для Армении вопросам, министр Мирзоян подчеркнул важность постоянной решительной поддержки демократии в Армении и реальных усилий по установлению мира в регионе. Касаясь подходов РА, министр Мирзоян подчеркнул, что достичь мира в регионе можно будет, если Азербайджан будет следовать принципам, подтвержденным в заявлении, принятом в Гранаде в октябре, и активной вовлеченности международных партнеров. Акцент был сделан на исключении силы или угрозы применения силы и реализации программы «Перекресток мира», представленный правительством РА.
Арарат Мирзоян представил председателю Европарламента шаги, направленные на удовлетворение первоочередных потребностей и прав более 100 000 беженцев, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и нашедших убежище в Армении после 10-месячной блокады и военного нападения Азербайджана 19 сентября.