ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՄԹ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 14-ին Լոնդոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ալիշա Քերնսի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-բրիտանական քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցերի, առկա համագործակցությանն ու հեռանկարներին, և այս համատեքստում արժևորվել է նախօրեին ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր զրուցակցին է ներկայացրել տարածաշրջանում առկա անվտանգային և հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով խաղաղության օրակարգի առաջմղման հարցում ներգրավված բոլոր կողմերի կողմից հանրային, հստակ հանձնառության արտահայտման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածն իր անուններով կոչելու կարևորությունը, այդ հարցում խորհրդարանական շրջանակների դերը, ինչպես նաև անդրադարձել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ, այդ թվում՝ նաև միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցությամբ, իրականացվող քայլերին:
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչման շուրջ:

Встреча Министра иностранных дел РА с председателем комитета по международным делам Парламента Великобритании (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 ноября в Лондоне встретился с председателем Комитета по международным делам Великобритании Алишей Кэрнс. Сообщение об этом распространил МИД РА.
Собеседники затронули вопросы, касающиеся расширения армяно-британского политического диалога, существующего сотрудничества и дальнейших перспектив, и в этом контексте высокая оценка была дана состоявшемуся накануне началу стратегического диалога РА-Великобритания.
Министр иностранных дел РА представил собеседнице ситуацию с безопасностью и гуманитарную ситуацию в регионе, подчеркнув важность публичной, четкой приверженности всех сторон, участвующих в продвижении мирной повестки.
Министр Мирзоян подчеркнул, что важно, произошедшее в Нагорном Карабахе охарактеризовать соответствующим именем, роль парламентских кругов в этом вопросе, также представил действия, предпринятые для удовлетворения первоочередных нужд более чем 100 000 принудительно перемещенных армян в результате этнической чистки Азербайджана, в том числе и в сотрудничестве с международными партнерами.
Собеседники также обменялись мыслями по поводу проекта «Перекресток мира», разработанного правительством РА.