Սիրիայի արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարն աջակցություն է հայտնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադի հետ:
Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Սիրիայի հայկական համայնքի յուրահատուկ դերակատարումը՝ որպես բարեկամության աներեր կամուրջ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ:
«Մեր մշտական մտահոգությունն է Սիրիայի խաղաղ բնակչության, այդ թվում՝ հայերի եւ ազգային մյուս փոքրամասնությունների թիրախային վիճակը: Այս առումով ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Սիրիայի իշխանություններին՝ հայկական համայնքի, մեր մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար»,- կարեւորել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Անդրադառնալով միջազգային հարթակներին՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը պահպանում է իր դիրքորոշումը Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված որոշումների եւ բանաձեւերի օգտին քվեարկելու միջոցով, ինչպիսիք են՝ «Միջուկային զենքից ազատ գոտու ստեղծումը. Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանը», «Միջուկային զենքի տարածման ռիսկը Մերձավոր Արեւելքում»:
Հակոբ Արշակյանը գնահատել է Սիրիայի աջակցությունն այն կազմակերպություններում, որոնց Հայաստանն անդամ չէ եւ որոնց շրջանակներում Ադրբեջանը ջանքեր է գործադրում հակահայկական գործունեություն ծավալելու համար՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնող կեղծ հռետորաբանություն՝ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ բացասական պատկերացում տալու համար:
Անդրադարձ է կատարվել Գազայի հատվածում շարունակվող ռազմական գործողություններին:
Սիրիայի արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարն իր հերթին աջակցություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը եւ անընդունելի է համարել ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականության դեմ որեւէ խախտում:
Նախարարն աջակցություն է հայտնել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հայկական նախաձեռնությանը՝ խստորեն մերժելով արտատարածքային միջանցքի որեւէ գաղափար, որը կարող է հարցականի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը:
Ֆեյսալ Ալ-Միկդադը նշել է, որ Սիրիան պատրաստակամ է պահել Հայաստանի Հանրապետության շահերն այն միջազգային կազմակերպություններում, որոնց Հայաստանը չի անդամակցում:

Министр иностранных дел и диаспоры Сирии выразил поддержку территориальной целостности и суверенитету РА
Поддержи А1+!Делегация во главе с вице-спикером НС Армении Акопом Аршакяном 14 ноября встретилась с министром иностранных дел и диаспоры Сирийской Арабской Республики Фейсалом Аль-Микдадом.
На встрече Акоп Аршакян подчеркнул уникальную роль армянской общины Сирии как прочного моста дружбы между двумя странами и народами.
“Нашу озабоченность вызывает то, что гражданское население Сирии, в том числе армяне и другие национальные меньшинства, находятся постоянно под прицелом. В этой связи я хотел бы выразить благодарность сирийским властям за заботливое отношение к армянской общине и нашему культурному наследию”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Коснувшись международных платформ, вице-спикер НС отметил, что Армения сохраняет свою позицию, голосуя за решения и резолюции, направленные на укрепление мира и безопасности на Ближнем Востоке, такие как “Создание зоны, свободной от ядерного оружия: Ближневосточный регион”, “Риск распространения ядерного оружия на Ближнем Востоке”.
Акоп Аршакян высоко оценил поддержку Сирии в организациях, членом которых Армения не является и в рамках которых Азербайджан предпринимает усилия по осуществлению антиармянской деятельности, распространению лживой риторики, которая вводит в заблуждение международное сообщество и создает негативный имидж Армении и армянского народа.
Была затронута продолжающаяся военная операция в секторе Газа.
Министр иностранных дел и диаспоры Сирии, в свою очередь, выразил поддержку территориальной целостности и суверенитету Республики Армения и посчитал неприемлемым любое нарушение территориальной целостности Республики Армения.
Министр выразил поддержку проекту “Перекресток мира” — армянской инициативе по разблокированию инфраструктуры, решительно отвергая любую идею экстерриториального коридора, который мог бы поставить под сомнение территориальную целостность Армении.
Фейсал Аль-Микдад отметил, что Сирия готова защищать интересы Республики Армения в тех международных организациях, членом которых Армения не является.