Հունաստանի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը դատապարտել է ԼՂ վրա Ադրբեջանի հարձակումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունաստանի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը` «Սիրիզա-Առաջադեմ դաշինք»-ը, դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը, ինչպես նաև ԼՂ բնակիչներին իրենց բնօրրանից տեղահանումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է «Սիրիզա-Առաջադեմ դաշինք» կուսակցության խորհրդարանական ֆրակցիայի ղեկավար Ֆամելոս Սոկրատիսը Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հետ հանդիպման ժամանակ: Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի ռազմական հարձակումից հետո Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող զարգացումները։
Ֆամելոս Սոկրատիսն ընդգծել է «Սիրիզա-Առաջադեմ դաշինք» կուսակցության աջակցությունը՝ Բրյուսելի կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության համաձայնագրի հաստատմանը՝ դատապարտելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը խախտելու ադրբեջանական ցանկացած փորձ։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ իրենց բնակավայրեր վերադառնալ ցանկացողների իրավունքների ու անվտանգության երաշխավորման, ինչպես նաև միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի մշակութային ժառանգության հուշարձանների պահպանության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են կուսակցության արտաքին հարաբերությունների համար պատասխանատու Ռենա Դուրուն, ինչպես նաև «Սիրիզա-Առաջադեմ դաշինք» կուսակցության դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Էվանգելոս Կալպադակիսը։

Главная оппозиционная партия Греции осудила нападение Азербайджана на НК
Поддержи А1+!Главная оппозиционная партия Греции “Сириза-Прогрессивный альянс” осудила нападение Азербайджана на Нагорный Карабах, а также переселение жителей Нагорного Карабаха с родины.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил руководитель парламентской фракции партии "Сириза-Прогрессивный альянс" Фамеллос Сократис во время встречи с послом Армении в Греции Тиграном Мкртчяном. Стороны обсудили развития в Армении и Нагорном Карабахе после военного нападения Азербайджана.
Фамеллос Сократис подчеркнул поддержку партии “Сириза-Прогрессивный альянс” установлению стабильного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном в рамках процесса брюссельского урегулирования, осудив любую попытку Азербайджана нарушить территориальную целостность и суверенитет Армении.
Он подчеркнул необходимость гарантировать права и безопасность армян Нагорного Карабаха, в том числе желающих вернуться в места своего проживания, а также необходимость защиты международным сообществом памятников культурного наследия Нагорного Карабаха.
На встрече также присутствовали отвечающая за внешние связи партии госпожа Рена Дуру и глава дипломатического офиса лидера партии г-ин Евангелос Калпадакис.