ՀՀ ԱԳ նախարարը ՀՀ-ՄԹ բարեկամության խմբի ղեկավարին ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 14-ին Լոնդոնում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ՄԹ բարեկամության խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի և խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-բրիտանական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Զրուցակցիներն արձանագրել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման  դինամիկան և այս համատեքստում կարևորել նախօերին ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկը՝ ի թիվս այլնի որպես ՀՀ-ում ժողովրդավարությանն աջակցության կարևոր դրսևորում:
Հանդիպման օրակարգում են եղել  Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի տեսլականը: Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Գրանադայի հայտարարության մեջ արձանագրված սկզբունքներին:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծը:
Նախարար Միրզոյանը բրիտանացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը` շեշտելով բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման խնդիրները:
Ներկաների կողմից ընդգծվել է աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա հակամարտությունների ֆոնին Հարավային Կովկասի նկատմամբ ուշադրությունը պահպանելու կարևորությունը:

Глава МИД РА представил руководителю группы дружбы Армения-Великобритания проект «Перекрёсток мира» (видео)
Поддержи А1+!Находящийся с официальным визитом в Лондоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 ноября провел встречу с руководителем группы дружбы Армения-Великобритания Тимом Лоутоном и членами группы.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов повестки армяно-британских отношений. Собеседники зафиксировали динамику углубления двустороннего политического диалога и в этом контексте отметили важность начавшегося вчера стратегического диалога Армения-Великобритания как важное проявление поддержки демократии в Армении.
В повестку встречи вошли вопросы, связанные с ситуацией безопасности на Южном Кавказе.
Министр иностранных дел Армении представил видение армянской стороны относительно установления мира и стабильности в регионе. Министр Мирзоян коснулся принципов, зафиксированных в принятом в Гранаде заявлении.
Арарат Мирзоян также представил разработанный правительством Армении проект «Перекресток мира».
Министр Мирзоян представил британским парламентариям ситуацию, сложившуюся в результате этнической чистки со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе, подчеркнув важность решения проблем удовлетворения нужд и прав более 100 тысяч вынужденных переселенцев.
Стороны подчеркнули важность сохранения внимания к Южному Кавказу на фоне конфликтов в разных частях мира.