Միրզոյանը Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարին է ներկայացրել Հայաստանի կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 13-ին Լոնդոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիի հանդիպումը, որով տրվել է ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկը։
Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի ձևաչափով, ապա շարունակվել ընդլայնված ձևաչափով՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Զրուցակիցների կողմից երկուստեք ընդգծվել է, որ ՀՀ և ՄԹ միջև վերջին շրջանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, ռազմավարական երկխոսության մեկնարկը վկայում են ՀՀ-ՄԹ գործընկերությունը որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու կողմերի պատրաստակամության, այդ ուղղությամբ ներդրվող ջանքերի մասին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների ողջ օրակարգը։ Անդրադարձել է կատարվել մի շարք` քաղաքական, առևտրատնտեսական, անվտանգային, նորարարության, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում և այլ ոլորտներում առկա համագործակցությանն ու դրա ընդլայնման հեռանկարներին։
Կողմերը հանգամանալից անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության հարցերին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Վերջինիս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է հոկտեմբերին Գրանադայում քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ արտացոլված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացում առաջ շարժվելու՝ Ադրբեջանի կողմից հանրային հանձնառության արտահայտման, ինչպես նաև այդ հարցում միջազգային գործընկերների գործուն ներգրավածության կարևորությունը։
Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ընդգծելով Հայաստանի և ընդհանուր տարածաշրջանի կայունության և զարգացման համար դրա իրականացման արդյունքում ակնկալվող առավելությունները։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 100 հազար հայ բնակչության բռնի տեղահանման ու ԼՂ ժողովրդի առաջնային կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ։
Հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարը հակիրճ ամփոփել են կայացած քննարկումը։

Мирзоян представил министру европейских дел Великобритании разработанный Арменией проект «Перекрёсток мира» (видео)
Поддержи А1+!В Лондоне состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра по делам Европы Соединенного Королевства Лео Докерти, которая дала старт стратегическому диалогу Армения-Великобритания.
Встреча началась в формате частной беседы, затем продолжилась в расширенном составе с участием делегаций обеих стран.
Собеседники подчеркнули, что активизация политического диалога высокого уровня между Арменией и Великобританией, начало стратегического диалога свидетельствуют о готовности сторон качественно поднять двустороннее партнерство на новый уровень, а также усилия в этом направлении.
В ходе встречи была обсуждена вся повестка дня двусторонних отношений между двумя странами. Было затронуто сотрудничество в ряде областей, в том числе в политической, торгово-экономической сферах, отраслях безопасности, инновациях, межличностных контактах, а также перспективы его расширения.
Стороны подробно рассмотрели вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе, процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. В контексте последнего министр Мирзоян подчеркнул важность продвижения вперед в мирном процессе на основе принципов, отраженных в заявлении по итогам четырехсторонней встречи в Гранаде в октябре, выражения публичных обязательств со стороны Азербайджана, а также активного привлечения международных партнеров к этому вопросу.
В контексте разблокирования региональных каналов министр Мирзоян представил разработанный Арменией проект “Перекресток мира”, подчеркнув ожидаемые в результате его реализации преимущества для стабильности и развития Армении и региона в целом.
Собеседники также обсудили насильственное переселение более 100 тысяч армян в результате осуществленной Азербайджаном этнической чистки в Нагорном Карабахе, а также шаги, предпринимаемые для удовлетворения основных потребностей и прав народа Нагорного Карабаха.
После встречи министр иностранных дел Республики Армения и министр по делам Европы Соединенного Королевства кратко подвели итоги дискуссии.