Ադամ Շիֆը նոր օրինագիծ է ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրես, որը պահանջում է Ադրբեջանից ազատ արձակել հայ գերիներին
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն օրինագիծ է ներկայացրել, որն Ադրբեջանից պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, գերեվարված քաղաքացիական անձանց և քաղբանտարկյալներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության պաշտոնյաներին, որոնք ապօրինաբար կալանավորվել են սեպտեմբերին՝ Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում իրականացված էթնիկ զտումների ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ բանաձևը, մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ է անում «Մագնիտսկու մարդու իրավունքների հաշվետվողականության մասին գլոբալ ակտի» համաձայն պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են հայ ռազմագերիների անօրինական կալանավորման, խոշտանգումների և արտադատական սպանությունների համար:
Օրինագիծը նաև կրկնում է Կոնգրեսի կոչերը՝ կիրառել 907-րդ բանաձևի սահմանափակումները և Ադրբեջանին չտրամադրել ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական և անվտանգության աջակցություն:
«Ադրբեջանն արդեն մեղավոր է վերջին պատերազմի ժամանակ կատարված ծանր վայրագությունների մեջ, իսկ հայերի շարունակական անօրինական կալանավորումը բարդացնում է խնդիրը: Այս բանտարկյալների նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքը, ներառյալ՝ խոշտանգումները և սպանությունները, սրտաճմլիկ է և ուղղակի սպառնալիք է միջազգային իրավունքի և կարգի համար։ Իմ բանաձևը հորդորում է ամերիկյան կառավարությանը և միջազգային հանրությանը դեմ դուրս գալ Ալիևի ռեժիմի կողմից հայ համայնքի նկատմամբ իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին և վերադարձնել այս բանտարկյալներին իրենց ընտանիքներին», - Շիֆի խոսքերն է մեջբերում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Բանաձևը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից որպես քաղբանտարկյալ պահվող Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական և զինվորական պաշտոնյաների, մասնավորապես՝ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի և Արայիկ Հարությունյանի, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, նախկին զորահրամանատարներ Լևոն Մնացականյանի և Դավիթ Մանուկյանի անօրինական կալանավորումը։
Ներկայիս բանաձևում հնչեցված կոչերն արտացոլում են Կոնգրես ներկայացված այլ երկկուսակցական օրինագծեր և Բայդենի վարչակազմին ուղարկված բազմաթիվ նամակներ։

Адам Шифф представил в Конгресс США новый законопроект, требующий от Азербайджана освобождения армянских пленных
Поддержи А1+!Конгрессмен США Адам Шифф представил законопроект, требующий от Азербайджана немедленного освобождения армянских военнопленных, захваченных в плен мирных жителей и политических заключенных, в том числе и правительственных чиновников Нагорного Карабаха, которые незаконно были задержаны в сентябре во время этнической чистки Азербайджана в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», законопроект, в частности, призывает администрацию президента США Джо Байдена ввести санкции в соответствии с Глобальным законом Магнитского (Акт о глобальной подотчетности в области прав человека) против чиновников правительства Азербайджана, ответственных за незаконные задержания, пытки, внесудебные расправы и убийства армянских военнопленных.
В законопроекте также повторяются призывы к Конгрессу обеспечить соблюдение ограничений Резолюции 907 и приостановить военную помощь США Азербайджану.
«Азербайджан уже виновен в тяжких злодеяниях, совершенных во время последней войны, а продолжающиеся незаконные задержания армян усложняют проблему. Обращение в Азербайджане с этими заключенными, включая пытки и убийства, представляет прямую угрозу международному закону и порядку. Моя резолюция призывает американское правительство и международное сообщество выступить против грубых нарушений прав человека, совершенных режимом Алиева в отношении армянской общины, и вернуть этих заключенных их семьям», - приводит слова из законопроекта Комитет «Ай Дата» США.
Законопроект осуждает незаконный арест гражданских и военных чиновников Нагорного Карабаха, содержащихся в Азербайджане в качестве политзаключенных, в частности бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, председателя Парламента Давида Ишханяна, бывшего госминистра Рубена Варданяна, бывших военных командиров Левона Мнацаканяна и Давида Манукяна.
Призывы, озвученные в этом законопроекте, отражают представленные в Конгресс другие двухпартийные законопроекты и многочисленные письма, направленные администрации Байдена.