Եվրոպայի խորհուրդը կպատրաստի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության միջոցառումների փաթեթ
Եվրոպայի խորհուրդը 2023 թվականի հոկտեմբերի 11-13-ը Միգրացիայի և փախստականների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լեյլա Քայաջիկի այցից հետո նախապատրաստում է դեպի Հայաստան փախստականների ներհոսքին արձագանքելու միջոցառումների համալիր փաթեթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տեղեկությունը հրապարակվել է Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքում:
Փաթեթը նպատակ ունի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին վերջին շաբաթների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 100 հազար հայի, այդ թվում 30 հազար երեխայի հյուրընկալելու հետ կապված խնդիրների լուծման համար:
Հայաստան այցի ընթացքում Միգրացիայի և փախստականների հարցերով ծառայությունը համագործակցել է համապատասխան պետական մարմինների, միջազգային գործընկերների և հասարակական կազմակերպությունների հետ: Լեյլա Քայաջիկն այցելել է  Արտաշատի համայնքապետարանի երկու ապաստարան։
Նա նախանշել է աջակցության այն ոլորտները, որոնք ներառված են Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի համար գործողությունների ծրագրում (2023-2026 թթ.) և Միգրացիայի ու ապաստարանի համատեքստում խոցելի անձանց պաշտպանության գործողությունների ծրագրում (2021-2025 թթ.):
Այդ ոլորտներն են՝ խոցելի վիճակում գտնվող փախստականների մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղացումը՝ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի անմիջական աջակցությամբ, մասնավորապես՝ խոցելիության գնահատման, ծառայությունների հասանելիության և փախստականների իրավունքների վերաբերյալ իրազեկության բարձրացման հարցերում,
առողջապահության և հոգեկան առողջության պահպանման մատչելիությունը ներառյալ՝ հոգեբանական աջակցությունը,
խոցելի խմբերի հետ աշխատող մասնագետների կարողությունների հզորացումը,
կրթության ներառականության ապահովումն ու մասնագիտական ուսումնական ծրագրերի վերանայումը,
երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը,
տեղական ինքնակառավարման մարմինների կենսունակության բարձրացումը:
«Միջոցառումների այս նպատակային փաթեթի միջոցով մենք կաջակցենք մեր անդամ պետությանը՝ Հայաստանին և նրա ժողովրդին, քանի որ նրանք բախվում են աննախադեպ դժվարությունների և  մարտահրավերներին»,- շեշտել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը:

Совет Европы подготовит пакет мер в ответ на приток беженцев из Нагорного Карабаха в Армению
Поддержи А1+!Совет Европы после визита специального представителя по миграции и беженцам (SRSG) Лейлы Каячик с 11 по 13 октября 2023 года готовит комплексный пакет мер реагирования на приток беженцев в Армению.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Совета Европы, этот пакет направлен на оказание поддержки Армении в решении вопросов, связанных с размещением более 100 000 карабахских армян, в том числе около 30 000 детей, которые были вынуждены бежать из Нагорного Карабаха в последние недели.
“Во время ее визита SRSG взаимодействовала с соответствующими государственными органами, международными партнерами и неправительственными организациями. Она также посетила два приюта в муниципалитете Арташата.
Она определила конкретные области поддержки, которые включены в План действий Совета Европы для Армении (2023-2026 годы) и План действий по защите уязвимых лиц в контексте миграции и убежища (2021-25 годы), в том числе:
- усиление защиты прав беженцев, находящихся в уязвимом положении, при прямой поддержке Службы миграции и гражданства министерства внутренних дел и Управления Защитника прав человека, в частности, в вопросах оценки уязвимости, доступа к услугам и повышения осведомленности беженцев об их правах;
- облегчение доступа к здравоохранению и психиатрической помощи, включая психологическую поддержку;
- укрепление потенциала специалистов, работающих с уязвимыми людьми;
- решение вопросов образовательной инклюзивности и пересмотр программ профессионального обучения;
- защита прав детей;
- повышение устойчивости местных властей”, - говорится в заявлении.
“Благодаря этому адресному и целенаправленному пакету мы поддержим нашу страну-члена Армению и ее народ, поскольку они сталкиваются с этими беспрецедентными трудностями и проблемами”, - сказала генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич.