Պաշտպանին և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին ներկայացրել են բռնի տեղահանման արդյունքում առաջացած խնդիրները
Շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի և Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի համատեղ այցերը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց տեղակայված ժամանակավոր կացարաններ։
Այդ մասին հայտնում են ՄՒՊ-ից։
Այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, Անահիտ Մանասյանն ու Դունյա Միյատովիչը հանդիպել են Կոտայքի մարզում ժամանակավոր բնակություն հաստատած մեր հայրենակիցների հետ:
Ծաղկաձոր խոշորացված համայնքի հանգստյան տներից մեկում այս պահին բնակվում է բռնի տեղահանված 105 անձ, այդ թվում՝ 40 երեխա:
Նրանց հետ տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ. Պաշտպանին և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին անձինք ներկայացրել են իրենց կրած զրկանքները և բռնի տեղահանման արդյունքում առաջացած խնդիրները։ Անդրադարձ է կատարվել կենսաթոշակների, պետական նպաստների վճարման հետ կապված հարցերին:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երեխաների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ապահովման հետ կապված հարցերին։
Բացի այդ, Պաշտպանն այցելել է նաև բռնի տեղահանված անձանց` Ծաղկաձորի ԵՊՀ «Համալսարան» հյուրանոցում տեղակայված ժամանակավոր կացարան, որտեղ այս պահին գտնվում է բռնի տեղահանված 167 անձ, այդ թվում՝ 44 երեխա:
Պաշտպանը տեղում ուսումնասիրել է բռնի տեղահանված հայրենակիցների պահման պայմանները, կարիքների գնահատման, բժշկական օգնության և սպասարկման, սննդի, անձնական հիգիենայի պարագաների տրամադրման գործընթացները։
Պաշտպանը բռնի տեղահանված անձանց հետ ունեցել է խորհրդապահական առանձնազրույցներ, լսել նրանց բարձրաձայնած խնդիրները։
Այցի արդյունքում Պաշտպանի արձանագրած խնդիրները կամփոփվեն և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկները համապատասխան վերլուծության հետ միասին կներկայացվեն իրավասու մարմիններին:

Омбудсмену и комиссару Совета Европы по правам человека рассказали о проблемах, вызванных вынужденным переселением
Поддержи А1+!Продолжаются совместные визиты защитника прав человека Армении Анаит Манасян и Комиссара Совета Европы по правам человека Дуни Миятович в места временного проживания вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
18 октября Анаит Манасян и Дуня Миятович встретились с вынужденными переселенцами, временно обосновавшимися в Котайкской области.
В одном из домов отдыха расширенной общины Цахкадзор в настоящее время проживают 105 вынужденных переселенцев, в том числе 40 детей.
С ними состоялись частные переговоры. Эти люди рассказали омбудсмену Армении и Комиссару Совета Европы по правам человека о лишениях, которые они пережили, и проблемах, которые возникли вследствие насильственного переселения. Были затронуты вопросы, связанные с выплатой пенсий и государственных пособий.
Особое внимание было уделено вопросам, связанным с обеспечением прав детей и лиц с ограниченными возможностями.
Кроме того, омбудсмен также посетила место временного размещения вынужденных переселенцев, расположенное в гостинице “Университет” в Цахкадзоре, где в настоящее время проживают 167 вынужденных переселенцев, в том числе 44 ребенка.
На месте омбудсмен ознакомилась с условиями жизни вынужденных переселенцев, процессами оценки потребностей, оказания медицинской помощи и др.
Зафиксированные по итогам визита омбудсмена проблемы будут обобщены и направленные на их решение предложения вместе с соответствующим анализом будут представлены компетентным органам.