391617019_635275355461005_9216742977419398392_n
Նախարարը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ
Ուժեղացնել Սյունիքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի և մյուս մարզերի առողջապահական ենթակառուցվածքները` գործընկերների հետ համագործակցության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերով:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ հանդիպմանը առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված կարիքները:
Նախարարը նշել է, որ առողջապահական համակարգն այսօր գործում է լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությամբ, ուստի Եվրամիության հետ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրերն ու ներդրումները կօգնեն ուժեղացնել համակարգի պատրաստվածությունը:
Դեսպանը նշել է, որ քննարկման փուլում են ՀՀ-ԵՄ գործողությունների պլանով նախատեսվող զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորման հնարավորությունները, այդ թվում` առողջապահության ոլորտում:
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում հանրային առողջապահության ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաև` ընթացիկ բարեփոխումներին:

Министр встретилась с новоназначенным главой делегации Евросоюза в Армении, послом Василисом Марагосом
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Анаит Аванесян приняла недавно назначенного главу делегации Евросоюза в Армении посла Василиса Марагоса. Она представила послу потребности, возникшие в результате принудительного перемещения армянского населения Нагорного Карабаха.
Министр отметила, что система здравоохранения сегодня работает с дополнительной нагрузкой, поэтому программы и инвестиции, реализуемые совместно с Евросоюзом, помогут усилить готовность системы.
Посол отметил, что обсуждаются возможности финансирования проектов развития, предусмотренных планом действий РА-ЕС, в том числе и в сфере здравоохранения.
Также обсуждался вопрос сотрудничества в сфере общественного здравоохранения в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и текущие реформы.