ԱԳՆ խոսնակը՝ Հայաստանի՝ Սլովենիային աջակցություն տրամադրելու մասին
Հարց. Տեղեկացել ենք, որ Հայաստանը աջակցություն է տրամադրում Սլովենիային: Կմանրամասնե՞ք այդ որոշման մասին:
Պատասխան. Ինչպես արդեն տեղյակ եք, օգոստոսի սկզբին Սլովենիան բախվել է իր պատմության ընթացքում ավերիչ հետևանքներով ամենամեծ բնական աղետին՝ ջրհեղեղի, որի հետևանքով տուժել էր երկրի գրեթե երկու երրորդը: Կարևորելով բնական աղետների դեմ համարժեք արձագանքը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում դրանց դեմ պայքարի ուղղությամբ ջանքերի համադրումը՝ դեռ ս.թ. օգոստոսին Սլովենիա կատարած այցի ընթացքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ արտահայտել էր ջրհեղեղի հետևանքերի վերացման նպատակով Սլովենիային աջակցելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Վերջինս խորհրդանշում է ինչպես նման իրավիճակներում, որոնց Հայաստանը ևս առերեսվել է, ընդհանուր համամարդկային, փոխօգնության նկատառումներից ելնելով աջակցության կարևորությունն ու քաղաքական համերաշխությունը, այնպես էլ երկու երկրների միջև զարգացող փոխգործակցությունը:
Հիշեցնենք, որ 2022թ. հոկտեմբերի 15-ին՝ ուղիղ մեկ տարի առաջ, Սլովենիայի կառավարության, մասնավորապես երկրի արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարարության աջակցությամբ Սլովենիայի «Մարդու անվտանգության խթանում» (ITF) կազմակերպության կողմից իրականացվեց  «Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունից տուժած երեխաների հոգեբանական-սոցիալական վերականգնում» ծրագիրը, որի արդյունքում 11 երեխա հյուրընկալվեց Սլովենիայի Դեբելի Ռտիչ վերականգնողական կենտրոնում: Սա համագործակցության արդյունքում իրականացված առաջին ծրագիրն էր, որին 2023թ. օգոստոսի 26-ից սեպտեմբերի 3-ը հաջորդեց Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններից երեխաների համար իրականացված ծրագիրը: Երեխաները հնարավորություն են ունեցել Սլովենիայի Կարմիր Խաչի Առողջության և երիտասարդության հանգստավայրում մասնակցել կրթական և ուսուցողական տարբեր ծրագրերի ու միջոցառումների։
Վերոնշյալ երկրորդ ծրագրի մեկնարկին կայացավ ԱԳ նախարարի այցը Սլովենիա, այդ թվում՝ տվյալ վերականգնողական կենտրոն, որտեղ նախարարը ծանոթացավ կենտրոնի գործունեությանն ու համագործակցության հնարավորություններին: Հավելեմ, որ այդ համագործակցությունը շարունակական է: Հոկտեմբերի 5-ին Երևան էր ժամանել Սլովենիայի «Մարդկային անվտանգության խթանում» (ITF) կազմակերպության տնօրեն Տոմաժ Լովրենչիչը, ում հետ ՀՀ իրավասու մարմինների քննարկումների ընթացքում գոհունակությամբ շեշտվել է երեխաների համար իրականացված ծրագրերի դրական ազդեցությունը և քննարկել են դրանց նոր փուլի ու այլ ծրագրերի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:

Пресс-секретарь МИД о помощи, оказанной Арменией Словении
Поддержи А1+!В МИД Армении представили подробности помощи, оказанной Арменией Словении, пострадавшей от наводнения в начале августа, а также программы, реализуемые Словенией для детей, пострадавших от вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, и живущих в приграничных районах Армении. Об этом «Арменпресс» рассказала пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
Вопрос: Нам сообщили, что Армения оказывает содействие Словении. Можете ли вы подробнее рассказать об этом решении?
Ответ: Как вам известно, в начале августа Словения столкнулась с самым разрушительным стихийным бедствием в своей истории - наводнением, которое затронуло почти две трети территории страны. Подчеркивая важность соответствующего реагирования на стихийные бедствия, а в случае необходимости - координации усилий по борьбе с ними, еще в ходе визита в Словению в августе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече со своим коллегой выразил готовность Армении содействовать Словении в ликвидации последствий наводнения. Это символизирует не только важность содействия, но и политической солидарности в таких ситуациях, с которыми также столкнулась и Армения, исходя из общих соображений взаимопомощи, а также развивающегося сотрудничества между двумя странами.
Напомним, что 15 октября 2022 года, ровно год назад, при содействии правительства Словении, в частности Министерства иностранных и европейских дел, словенская организация «Содействие человеческой безопасности» (ITF) осуществила «Психолого-социальную реабилитацию детей, пострадавших при вооруженном конфликте в Нагорном Карабахе». В результате 11 детей были размещены в реабилитационном центре Дебели Ртич в Словении. Это был первый проект сотрудничества. За ним с 26 августа по 3 сентября 2023 года последовала программа для детей из приграничных регионов Армении. Дети имели возможность принять участие в различных образовательных и обучающих программах и мероприятиях в оздоровительном и молодежном курорте Красного Креста Словении.
В начале второй программы состоялся визит министра иностранных дел Армении в Словению. Он прибыл и в данный реабилитационный центр, где министр ознакомился с деятельностью центра и возможностями сотрудничества. Добавлю, что это сотрудничество носит постоянный характер. 5 октября в Ереван прибыл Томаш Ловренчич, директор словенской организации «Содействие человеческой безопасности» (ITF). В ходе обсуждений с компетентными органами Республики было подчеркнуто положительное влияние реализуемых программ для детей Армении, также обсуждались вопросы организации их нового этапа и других программ.