Իմ պատկերացմամբ, ես պետք է ղեկավարեմ այդ կառույցը․ Սամվել Բաբայան (տեսանյութ)
«Պետք է դիմենք դատարան և մինչև հունվարի 1-ը հասկանանք, Արցախը լուծարելու մասին այդ հրամանը սահմանադրակա՞ն է, թե՞ ոչ։ Հետո մի կառույց ստեղծենք, որն Արցախից եկած մարդկանց խնդիրներով պետք է զբաղվի։ Այսօր Գագիկ Բաղունցն է Արցախի ԱԺ-ի փաստացի նախագահը, հանդիպել եմ նրա հետ և խնդրել, որ կազմակերպի դա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂ ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը՝ անդրադառնալով հետագա գործողություններին։
Ս․Բաբայանը չբացառեց, որ այդ կառույցը բանակցի նաև Ադրբեջանի հետ։ Հարցին, թե Սամվել Շահրամանյա՞նը պետք է ղեկավարի այդ կառույցը, պատասխանեց, թե Արցախը լուծարելու հրամանագիր ստորագրած մարդը չի կարող Արցախի անունից բանակցել։
«Իմ պատկերացմամբ ես պետք է ղեկավարեմ։ Եթե նախագահն օրենքով է գործել, նա էլ կմնա ու կղեկավարի։ Իսկ եթե դատարանը որոշի, որ օրենքով չի գործել, ինչի մասին է խոսքը»,- հավելեց նա։

По моему мнению, я должен возглавить эту структуру: Самвел Бабаян (видео)
Поддержи А1+!«Мы должны обратиться в суд и до 1-го января понять, этот приказ о роспуске Арцаха является конституционным или нет. Затем создать структуру, которая должна заниматься проблемами людей, приехавших из Арцаха. Сегодня фактический председатель НС Арцаха – Гагик Багунц, я встретился с ним и попросил, чтобы он это организовал», - сказал в беседе с «А1+» бывший командующий АО НК Самвел Бабаян, коснувшись дальнейших действий.
С.Бабаян не исключил, что эта структура будет вести переговоры и с Азербайджаном. На вопрос, должен ли Самвел Шахраманян возглавить эту структуру, он ответил, что человек, подписавший указ о роспуске Арцаха, не может вести переговоры от имени Арцаха.
«По моему мнению, я должен руководить. Если президент действовал по закону, он останется и будет руководить. А если суд решит, что он действовал не по закону, то о чем речь?»,- добавил он.