Բաքվում տեղի է ունեցել ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի գործով նախադատավարական նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲաքվի Յասամալի շրջանային դատարանում տեղի է ունեցել Լաչինի միջանցքով Հայաստանի Հանրապետություն անցնելու ժամանակ ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության աշխատակիցների կողմից ապօրինի առևանգված Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի գործով նախադատավարական նիստը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Ադրբեջանում Վագիֆ Խաչատրյանին շինծու մեղադրանք են առաջադրել՝ իբր Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում «ցեղասպանություն իրականացնելու համար»:
Պետական մեղադրող Մուգադես Սուլթանովը խնդրել է գործը փոխանցել դատարան և չփոխել մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոցը։
Քրեական գործի քննությունը նշանակվել է հոկտեմբերի 17-ին։
Անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու համար Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները առևանգել և Բաքու են տեղափոխել 2023թ. հուլիսի 29–ին։

В Баку состоялось досудебное заседание по делу похищенного азербайджанцами Вагифа Хачатряна
Поддержи А1+!В Ясамальском районном суде Баку состоялось досудебное заседание по делу жителя Нагорного Карабаха Вагифа Хачатряна, который на КПП незаконно был похищен азербайджанскими пограничниками при переходе по Лачинскому коридору в Республику Армения.
«Арменпресс» передает, что об этом сообщают азербайджанские СМИ.
В Азербайджане Вагифа Хачатряна ложно обвинили в «проведении геноцида» в селе Мешали Ходжалинского района.
Гособвинитель Мугадес Султанов попросил передать дело в суд и не менять меру пресечения обвиняемому.
Рассмотрение уголовного дела назначено на 17 октября.
Вагиф Хачатрян, переезжавший из Нагорного Карабаха в Армению для получения неотложной медицинской помощи, 29 июля 2023 года был похищен на КПП пограничниками Азербайджана и доставлен в Баку.