Վաշինգտոնի միակ նպատակը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունն է․ Միլլերը՝ Լավրովին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎաշինգտոնի միակ նպատակը Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում, կայուն խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հումանիտար կարիքների և իրավունքների պաշտպանության ապահովումն է, ճեպազրույցի ժամանակ, արձագանքելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանն, ասել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Լավրովը երեկ իր ծավալուն հոդվածում ԱՄՆ-ին մեղադրել էր իր «աշխարհաքաղաքական հավակնությունների» համար Հարավային Կովկասի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցերին միջամտելու համար։
«Դա բացարձակապես ճիշտ չէ», - ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Միլլերը։
Լավրովը, մասնավորապես, նշել էր, որ այժմ Բրյուսելը, ելնելով իր աշխարհաքաղաքական հավակնություններից, Վաշինգտոնի հետ միասին, իր «միջնորդական ծառայությունները» պարտադրում է Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ «ապակայունացում բերելով Հարավային Կովկասում»։
«Այժմ, երբ Երևանի և Բաքվի ղեկավարները կարգավորել են երկու երկրների ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հարցը, եկել է խաղաղ կյանքի հաստատման և վստահության ամրապնդման ժամանակը։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել դրան», - գրել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Единственной целью Вашингтона на Южном Кавказе является обеспечение прочного мира и стабильности: Миллер – Лаврову
Цель США на Южном Кавказе заключается в установлении долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном, а также в обеспечении защиты прав народа Нагорного Карабаха. Об этом на брифинге с журналистами заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Он не согласен с утверждениями министра иностранных дел России Сергея Лаврова , что у США на Южном Кавказе есть свои геополитические амбиции.
«Это совсем не так. Единственной целью США на Южном Кавказе, в отношениях между Арменией и Азербайджаном, является обеспечение прочного мира и стабильности и, конечно же, обеспечение защиты гуманитарных потребностей и прав народа Нагорного Карабаха», - заявил Мэтью Миллер.
Он отказался сообщить подробности встречи между старшим советником госсекретаря США по переговорам на Кавказе Луи Боно и официальными лицами Баку, состоявшейся в эти дни в Азербайджане.