ՌԴ-ն Հայաստան կուղարկի 15 հազար տոննա բենզին և 20 հազար տոննա դիզելային վառելիք
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է հետևողական ջանքերը Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը համապարփակ աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
«Ի պատասխան Հայաստանի ղեկավարության դիմումի ՝ Ռուսաստանը սկսել է հանրապետությանը անհրաժեշտ նավթամթերքի մատակարարումը։ Խոսքը 15 հազար տոննա բենզինի և 20 հազար տոննա դիզելային վառելիքի մասին է։ Ինչպես հայտնի է դարձել գործընկերների հարցումից, Հայաստանում այս ոլորտում իրավիճակը բարդ է։ Երկիրը գրեթե հատել է ընթացիկ տարվա համար հաստատված հաշվեկշիռը։ Առջևում աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածն է։ Ռուսաստանի աջակցությունը շատ ժամանակին և օգտակար կլինի: Չնայած ՌԴ կառավարության սեպտեմբերի 21-ին առևտրային բենզինի և դիզվառելիքի արտահանման ժամանակավոր արգելքի սահմանմանը, ռուսական կողմը 2013 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համապատասխան միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակում ընդառաջել է իր դաշնակիցներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ բացի հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գծով աջակցությունից, հաշվի առնելով Հայաստանի ԱԳՆ հոկտեմբերի 2-ի ճեպազրույցը, Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը մշակել է գործընկերների դիմումը ԼՂ հայերին կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ:
«Պետական պահուստների դաշնային գործակալության հետ համատեղ արդեն ձևավորվել է այն ապրանքների առաջնային ցանկը, որոնք հնարավոր կլինի Հանրապետություն ուղարկել առաջիկա օրերին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ նշված է նաև, որ հաջորդ շաբաթ ռուս դիվանագետները ՝ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորությամբ, կայցելեն Սյունիքի մարզ ՝ մարզային իշխանությունների հետ միասին պարզելու անհետաձգելի կարիքները: Այս աշխատանքները կշարունակվեն նաև այլ շրջաններում, որտեղ գտնվում են տեղահանվածները։

Россия направит в Армению 15 тыс. тонн бензина и 20 тыс. тонн дизельного топлива
Поддержи А1+!По просьбе армянской стороны, несмотря на временный запрет правительства РФ на вывоз товарного бензина и дизельного топлива, Россия предоставит Армении 15 тыс. тонн бензина и 20 тыс. тонн дизельного топлива. Об этом говорится в официальном заявлении МИД РФ.
«Продолжаем последовательные усилия по всеобъемлющему содействию Армении и армянскому населению Нагорного Карабаха.
В ответ на обращение руководства Армении Россия начала поставки необходимых республике нефтепродуктов. Речь идет о 15 тыс. тонн бензина и 20 тыс. тонн дизельного топлива. Как стало известно из запроса партнеров, ситуация в этой сфере в Армении складывается непростая. Страна почти выбрала утвержденный на текущий год баланс. Впереди – осенне-зимний период. Поддержка России окажется весьма своевременной и полезной.
Несмотря на введение 21 сентября правительством Российской Федерации временного запрета на вывоз товарного бензина и дизельного топлива из нашей страны, российская сторона пошла навстречу союзникам в рамках подписанного в декабре 2013 г. соответствующего межправительственного соглашения.
Помимо содействия по линии Российско-Армянского центра гуманитарного реагирования, с учетом брифинга МИД Армении 2 октября, МЧС России взяло в проработку обращение партнеров насчет оказания гумпомощи карабахским армянам на ближайшую, среднесрочную и долгосрочную перспективы. Совместно с Росрезервом уже сформирован первичный список предметов, которые можно было бы направить в республику в ближайшие дни.
На финальной стадии – направление гумпомощи такими отечественными гуманитарными организациями, как Российская гуманитарная миссия, фонды им. Елизаветы Глинки «Доктор Лиза» и «Спешите делать добро!». Грузы будут доставлены в республику бортами ВКС России.
На следующей неделе российские дипломаты во главе с послом С.П.Копыркиным посетят Сюникскую область, чтобы вместе с региональными властями определить неотложные потребности. Эта работа будет продолжена и в других регионах, где находятся переселенцы», - говорится в сообщении МИД РФ.