Ռուսաստանը սկսել է Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու աշխատանքները
Ընթացիկ տարվա  հոկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության՝ Կապանում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացման առաջապահ խմբի ղեկավարի և Մեղրիի քաղաքապետի հանդիպումը։
Այս մասին ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում տեղեկացրել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը՝ մանրամասնելով, որ քննարկվել են Սյունիքի մարզում Ռուսաստանի նոր հյուպատոսական գրասենյակի շուտափույթ բացման հեռանկարները, ինչը զգալիորեն կպարզեցնի հյուպատոսական ծառայությունների հասանելիությունը Հայաստանի հարավում բնակվող ՌԴ քաղաքացիների համար։
«Բացի այդ, նշվել է, որ նոր գլխավոր հյուպատոսությունը կնպաստի հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը և տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը, ինչպես նաև կնպաստի մշակութային, հումանիտար, առևտրային, տնտեսական և միջտարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը»,-նշված է ՌԴ արտգործնախարարության հաղորդագրության մեջ։

Россия начала работы по открытию генерального консульства в Капане
Поддержи А1+!5 октября состоялась встреча руководителя группы Министерства иностранных дел Российской Федерации по открытию генерального консульства России в Капане и мэра Мегри.
Об этом на своей официальной странице в Facebook сообщило посольство России в Армении, уточнив, что обсуждались перспективы скорейшего открытия нового консульского учреждения России в Сюникской области, что существенно упростит консульские услуги для граждан России, проживающих на юге Армении.
«Кроме того, было отмечено, что новое генконсульство будет способствовать дальнейшему укреплению армяно-российских отношений и стабилизации ситуации в регионе, а также расширению культурного, гуманитарного, торгово-экономического и межрегионального сотрудничества», - говорится в сообщении посольства России.