Եվրամիությունը Հայաստանին ավելի քան 25 մլն եվրոյի օգնություն կհատկացնի․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրամիությունը ավելի քան 25 միլիոն եվրո օգնություն կհատկացնի Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի հարձակումից հետո։ Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ժամանելուն պես։
«Մենք հատկացրել ենք 5,2 միլիոն եվրո։ Ես այսօր Հայաստանի վարչապետին կասեմ, որ ուրախ ենք այս գումարը գրեթե կրկնապատկել՝ հասցնելով 10,2 միլիոն եվրոյի, և որ ևս 15 միլիոն եվրո օգնություն ենք հատկացնում Հայաստանի բյուջեին» - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հայտնել է, որ Գրանադայում հանդիպում կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հետ և կքննարկի Հայաստանին աջակցությունը։
«Իհարկե, այսօր Հայաստանը դերակատարում կունենա քննարկումներում։ Ես երկկողմ ձևաչափով կհանդիպեմ Հայաստանի վարչապետի հետ։ Մենք վճռականորեն աջակցում ենք Հայաստանին, աջակցել ենք նրա հումանիտար կարիքներին։ Մենք կքննարկենք, թե էլ ինչ կարող ենք անել Հայաստանի համար այս դժվարին իրավիճակում», - ասել է նա։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը շեշտել է, որ ԵՄ-ն վճռականորեն դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը և աշխատում է Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսության վերականգնման և խաղաղության համաձայնագրի հասնելու վրա։

Евросоюз предоставит Армении помощь в размере более 25 млн евро: Урсула фон дер Ляйен
Евросоюз выделит Армении помощь в размере более 25 миллионов €. Об этом на саммите Европейского политического сообщества в Гранаде заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Мы выделили 5,2 млн €. Я скажу сегодня премьеру Армении [Николу Пашиняну], что мы счастливы удвоить эту сумму до €10,2 млн. И что мы даем еще €15 млн помощи для бюджета Армении», - цитирует ее агентство ТАСС.
Глава Еврокомиссии сообщила, что встретится с Николом Пашиняном в Гранаде и обсудит поддержку Армении.
«Конечно, Армения сыграет роль сегодня в дискуссиях. Я встречусь с премьером Армении в двухстороннем формате. Мы решительно поддерживаем Армению, поддержали и ее гуманитарные нужды. Мы обсудим, что еще можем сделать для Армении в этой сложной ситуации», - сказала она.
Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что ЕС решительно осудил военные действия Азербайджана в Нагорном Карабахе и работает над восстановлением диалога между Баку и Ереваном и достижением мирного соглашения.