Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը ոճրագործություն որակեց Ադրբեջանի գործողությունները ԼՂ ժողովրդի դեմ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան ոճիր որակեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացվող գործողությունները:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը այս մասին հայտարարեց հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք անձամբ գիտակցաբար չի օգտագործում «էթնիկ զտում» և «բռնի տեղահանում» արտահայտությունները, որոնք օգտագործում է հայկական կողմը:
«Ես չեմ ցանկանում ոճրագործությանն իրավական որակում տալ, բայց ասում եմ, որ դրանք ոճիրներ են»,-նշեց Կատրին Կոլոննան:

Глава МИД Франции назвала преступлением действия Азербайджана против народа НК
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна назвала преступлением действия Азербайджана против народа Нагорного Карабаха.
Глава МИД Франции заявила об этом 3 октября в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, отвечая на вопрос, сознательно ли она не использует выражения "этническая чистка" и "принудительное переселение", которые использует армянская сторона.
"Я не хочу давать юридическую квалификацию этому преступлению, но я говорю, что это преступление", - заявила Катрин Колонна.