Իրանում մեկնարկել են ԱԹՍ-ների լայնածավալ զորավարժություններ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրանական բանակը մեկնարկել է լայնածավալ զորավարժություններ, որոնց մասնակցում են ռազմական անօդաչու թռչող սարքեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
ԱԹՍ-ների զորավարժությանը մասնակցում են բանակի չորս ստորաբաժանումների՝ ցամաքային, ռազմածովային, ռազմաօդային և հակաօդային պաշտպանության ուժերը:
Համատեղ զորավարժություններն անցկացվում են ամբողջ Իրանում՝ Պարսից ծոցի ջրերից մինչև երկրի հյուսիսային շրջաններ, դրանց մասնակցում է շուրջ 200 տարբեր ԱԹՍ։
Ըստ փոխծովակալ Հաբիբոլլահ Սայարիի՝ Իրանի բանակն օգտագործել է հայրենական արտադրության զանազան անօդաչուներ, այդ թվում՝ «Չամրոշ», «Յասիր», «Սադեկ», «Պելիկան», «Աբաբիլ», «Քաման-12», «Յազդան» և «Մոհաջեր»՝ ցամաքային, ծովային և օդային սահմանները, ինչպես նաև միջազգային ջրերը վերահսկելու համար։
Tasnim-ը շեշտում է, որ Իրանը վերջին տարիներին մեծ առաջընթաց է գրանցել ԱԹՍ-ների արտադրության ոլորտում։ Օգոստոսին Իրանի պաշտպանության նախարարության խոսնակը հայտնել էր, որ եվրոպական մի շարք երկրներ դիմել են Իրանին՝ ԱԹՍ-ներ գնելու համար։

В Иране начались широкомасштабные учения с участием БПЛА
Поддержи А1+!Иранская армия начала масштабные учения с участием военных дронов. Об этом сообщает агентство «Tasnim».
В учениях задействованы четыре вида войск: сухопутные войска, ВМФ, ВВС и ПВО.
Общие военные учения проходят по всей территории Ирана, от Персидского залива до северных районов страны, в них принимают участие около 200 БПЛА различных видов.
По словам вице-адмирала Хабиболлы Саяри, иранские военные для контроля над сухопутными, морскими и воздушными границами, а также международными водами используют различные БПЛА отечественного производства: Chamrosh, Yasir, Sadek, Pelikan, Ababil, Kaman-12, Yazdan и Mohajer.
«Tasnim» подчеркивает, что Иран за последние годы добился большого прогресса в сфере производства БПЛА. В августе представитель Минобороны Ирана сообщил, что ряд европейских стран обратились к Ирану с просьбой о закупке БПЛА.