Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Միասնության օրվա առթիվ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա կապակցությամբ:
Երեսուներեք տարի առաջ նշանակալի այս իրադարձությունը դարձել է գերմանացի ժողովրդի և համաեվրոպական միասնության ամրագրման խորհրդանիշը։
Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է, մեր երկրում ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումներին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ընդլայնման ակտիվ աջակիցը:
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ ընթացիկ տարում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև միջպետական հարաբերությունները մեծապես ակտիվացել են, տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի փոխայցելություններ:
Ջերմությամբ եմ հիշում այս տարվա գարնանը Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցիս շրջանակներում մեր հանդիպումը, որի ընթացքում կառուցողական քննարկումներ ունեցանք քաղաքական, անվտանգային, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, կրթամշակութային և երկկողմ հարաբերությունների այլ ոլորտներին առնչվող հարցերի շուրջ:
Մեծապես կարևորում ենք մեր պետությունների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և գնահատում Գերմանիայի ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման ու ամրապնդման
գործընթացում, ինչպես նաև անձամբ Ձեր ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հնգակողմ բանակցություններին։
Լիահույս եմ, որ երկուստեք ջանքերով նոր հաջողություններ կունենանք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների:
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի ժողովրդին Միասնության օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով հետագա առաջընթաց:

Премьер-министр направил поздравительное послание по случаю Дня немецкого единства
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Федеративной Республики Германия Олафу Шольцу по случаю национального праздника ФРГ - Дня немецкого единства. В послании говорится:
«Сердечно поздравляю Вас и народ Германии по случаю национального праздника – Дня немецкого единства.
Тридцать три года назад это знаменательное событие стало символом утверждения единства немецкого народа и общеевропейского сплочения.
Германия является одним из надежных и стабильных партнеров Армении, активным сторонником демократических и экономических реформ в нашей стране, а также расширения сотрудничества Армения-ЕС.
Должен с удовлетворением констатировать, что в текущем году межгосударственные отношения между Арменией и Германией значительно активизировались, состоялись взаимные визиты на высоком уровне.
С теплотой вспоминаю нашу встречу в рамках моего рабочего визита в Германию весной текущего года, в ходе которой мы провели конструктивное обсуждение вопросов, касающихся двусторонних отношений в политической, безопасностной, торгово-экономической, энергетической, культурно-образовательной и других сферах.
Мы придаем большое значение текущему политическому диалогу на высоком уровне между нашими государствами и ценим усилия Германии в процессе поддержания и укрепления мира и стабильности в нашем регионе, а также Ваше личное участие в пятисторонних переговорах, направленных на установление мира между Арменией и Азербайджаном.
Надеюсь, что совместными усилиями мы добьемся новых успехов в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества на благо наших народов.