Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանի մեկնաբանությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերջին շրջանում ամենօրյա ռեժիմով Ադրբեջանական կողմը իրականացրել է բանակային տեղաշարժեր և տարբեր զինատեսակների կուտակումներ, որոնք ուղեկցվել են ինտեսիվ տեղեկատվական-քարոզչական աշխատանքներով՝ հող նախապատրաստելով Արցախի դեմ լայնածավալ ագրեսիայի համար:
Արցախյան կողմը շարունակաբար բոլոր դերակատարներին նախազգուշացրել է 2020 թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից աննախադեպ ռազմական ուժի կուտակումների անհերքելի փաստի և հնարավոր սադրանքների մասին, այդ թվում՝ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կանխման ակնկալիքով:
Ինչպես տեղյակ եք՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը ապատեղեկատվություն է տարածել, որ իբր թե արցախյան կողմը դիվերսիոն գործողությունների է իրականացրել, հրետակոծության ենթարկել ադրբեջանական դիրքերը:
Իսկ քիչ անց նրանք տարածել են տեղեկատվություն, որ սկսել են այսպես կոչված «հակաահաբեկչական գործողություն», ինչը վկայում է նրա մասին, որ այս բոլոր քայլերը նախապես ծրագրավորված են եղել: Սա լրիվությամբ տեղավորվում է վերջին ամիսների ընթացքում հայկական կողմի՝ Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունների մասին հաղորդումներին:
Այժմ մենք ականատեսն ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը իր ցեղասպան քաղաքականության իրականացման գործում անցնում խաղաղ բնակչության ֆիզիկական բնաջնջմանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչնչացնելու գործողություններին:
Միջազգային դերակատարներին բազմիցս հայտնել ենք, որ կոչերով անհնար է զսպել Ադրբեջանի նման ռազմատենչ և հանցավոր կեցվածքը: Մենք պահանջում ենք, որ միջազգային հանրությունը շատ կարճ ժամանակահատվածում գործուն քայլեր ձեռնարկի՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դադարեցնելու համար:

Комментарий главы МИД Республики Арцах Сергея Казаряна
МИД Арцаха требует от международного сообщества в очень короткие сроки предпринять эффективные шаги для прекращения агрессии Азербайджана. В ответ на вопросы журналистов относительно ситуации в Арцахе об этом заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян.
«Мы неоднократно информировали международных акторов, что призывами невозможно удержать столь воинственный и преступный настрой Азербайджана. Мы требуем, чтобы международное сообщество в очень короткие сроки предприняло эффективные шаги для прекращения агрессии Азербайджана», - сказал глава МИД.
Он отметил, что в последнее время азербайджанская сторона ежедневно осуществляла переброски армии и накопление различного вооружения, которые сопровождались интенсивной информационной и пропагандистской деятельностью, готовя почву для широкомасштабной агрессии против Арцаха.
Сергей Казарян напомнил, что после войны 2020 года арцахская сторона постоянно предупреждала всех участников о неоспоримом факте беспрецедентного накопления Азербайджаном военной мощи и возможных провокациях, надеясь предотвратить широкомасштабные военные действия.
«Как вам известно, за последние сутки азербайджанская сторона распространила дезинформацию, что арцахская сторона вела диверсионную деятельность и обстреливала азербайджанские позиции. А чуть позже распространила информацию, что они начали так называемую «антитеррористическую операцию», что доказывает, что все эти шаги были спланированы заранее.
Это прекрасно согласуется с сообщениями о геноцидальных действиях Азербайджана против Арцаха и его народа со стороны армянской стороны в последние месяцы. Сейчас мы являемся свидетелями того, как Азербайджан в реализации своей политики геноцида переходит к физическому уничтожению мирного населения и уничтожению гражданских объектов», - сказал Сергей Казарян.