Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ: Հանդիպումը կայացել է ՄԱԿ Գլխավոր ասմաբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյա փոխգործակցության միջոցով ձևավորված ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնել երկկողմ օրակարգը նոր ուղղություններով:
Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ակտիվ կյանքի կոչումը, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, որի կազմում Էստոնիան ունի անմիջական մասնակցություն:
Ի շարունակություն օգոստոսին երկու նախարարների միջև կայացած հեռախոսազրույցի՝ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքի արգեկափակումը խախտում է ոչ միայն Ադրբեջանի նախագահի կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլև միջազգային մարդասիրական ու մարդու իրավունքների նորմերը, Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումները: Ընդգծվել է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման, իսկ ընդհանուր խաղաղության գործընթացի արդյունավետության համատեքստում՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной (видео)
Поддержи А1+!В Нью-Йорке на полях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 сентября встретился с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной.
Собеседники с удовлетворением отметили активный политический диалог, сложившийся в ходе 31-летнего сотрудничества с момента установления дипломатических отношений между двумя странами, и выразили готовность расширять двустороннюю повестку по новым направлениям.
Стороны подчеркнули важность активной реализации повестки партнерства Армения-ЕС, деятельности гражданской миссии ЕС в Армении, в которой Эстония принимает непосредственное участие.
В продолжение состоявшегося между двумя министрами в августе телефонного разговора были обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности. Министр Мирзоян подчеркнул, что блокирование Лачинского коридора нарушает не только Заявление от 9 ноября 2020 года, подписанное президентом Азербайджана, а также международные гуманитарные нормы и права человека, два решения Международного Суда ООН.
Была подчеркнута важность снятия блокады соединяющего Нагорный Карабах с Арменией Лачинского коридора, а в контексте эффективности общего мирного процесса отмечена важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.