Աննա Հակոբյանը հանդիպել է Ուկրաինայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ (տեսանյութ)
իևում վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը  հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք հանդիպմանը եկել էին երեխաների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էին ոչ միայն Կիևում ապրող հայերը, այլև մայրաքաղաք էին եկել Օդեսայի, Դնեպրի, Չերկասի, Կիրովագրադի, Սումի, Խմելնիցկի, Չերնիգովի մարզերից, Կրիվոյ Ռոգ քաղաքից:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկնոջ գրասենյակից, տիկինը զրույցը նախ երեխաների հետ է սկսել, նշել, որ այս հանդիպմանը երկար է սպասել։ Աննա Հակոբյանը հետաքրքվել է նրանց զբաղմունքներից և թե ինչպե՞ս են հաղթահարում պատերազմական օրերը: Հայ երեխաներին ավելի շատ հետաքրքրում էր Հայաստանի կյանքը, թե ինչով են զբաղվում Հայաստանում ապրող երեխաները: Անդրադառնալով երեխաների այն հարցերին, որոնք վերաբերում են ՀՀ անվտանգային իրավիճակին, Աննա Հակոբյանը նշել է, որ Հայաստանում ևս բարդ իրավիճակ է, իհարկե ոչ այն մակարդակի, որքան Ուկրաինայում է, միևնույն ժամանակ վստահեցրել` Հայաստանի կառավարությունն անում է հնարավոր ամենը` խաղաղություն հաստատելու համար: Երեխաները հետաքրքրվել են նաև, թե ինչ են անում Հայաստանում՝ Ուկրաինայի հետ հարաբերությունները սերտացնելու համար, վարչապետի տիկինը պատասխանել է՝ հենց դրա համար է այսօր Կիևում։
Երեխաները նշել են, որ շատ են ցանկանում Հայաստան գալ, շատերին հետաքրքրում է մեր երկրի բնությունը, մշակութային կոթողները։ Երեխաներից շատերը Հայաստանում եղել են, բայց կրկին վերադառնալու ցանկությունը մեծ է։ Նրանք Աննա Հակոբյանին պատմել են, թե ինչ մասնագիտական կողմնորոշումներ ունեն, վարչապետի տիկինն էլ նրանց առաջարկել է գալ և Հայաստանում ստանալ ցանկալի կրթությունը, լավ մասնագետ դառնալ։
Ներկա ծնողներից շատերը նշել են, որ երեխաներին անպայման տանելու են շաբաթօրյա հայկական դպրոց, որպեսզի հայոց լեզուն միշտ կիրառեն։ Վարչապետի տիկինը գնահատել է ծնողների որոշումը, վստահեցրել, որ մայրենի լեզուն իմանալը շատ կարևոր է այսօր Սփյուռքի հայրենակիցների ու հայ ժողովրդի համար։
Բոլոր ներկաները՝ մեծերն ու փոքրերը, վստահեցրել են, որ անհամբեր սպասում են կրկին Հայաստան մեկնելու հնարավորությանը: Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն էլ երեխաներին կոչ է արել ապագայում մտածել Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատելու մասին:
Օդեսայից եկած հայ մանուկները երաժշտական համար էին պատրաստել, երեխաները Աննա Հակոբյանի համար նաև իրենց նկարած նկարներն ու ձեռքի աշխատանքներ էին բերել։
Աննա Հակոբյանը հայ մանուկներին է փոխանցել Հայաստանի կառավարության ուղարկած մարդասիրական օգնությունը (սմարթֆոններ, համակարգիչներ)։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետի տիկնոջը հանդիպումը կազմակերպելու համար, վստահեցրել, որ Ուկրաինայում ապրող հայերը երկար տարիներ սպասել են այս հանդիպմանը։
Աննա Հակոբյանը ընդգծել է կայուն խախաղության հասնելու կարևորությունը՝ Հայաստանում, Ուկրաինայում, աշխարհի մյուս երկրներում։ Վստահեցրել, որ հանդիպումից գնում է մեծ տպավորություններով ու սիրով։
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության աշխատակիցների հետ, զրուցել մի շարք թեմաներից: Դեսպանության երկարամյա աշկատակիցները շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման համար, ընդգծել, որ առաջին անգամ է դեսպանությունում նման ֆորմատով հանդիպում կազմակերպվում։
Դեսպանության շենքում նախատեսված էր նաև հանդիպում ուկրաինաբնակ անվանի հայեր` ռեժիսոր Ռոման Բալայանի և նկարիչ Բորիս Եղիազարյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Չերկասի մարզում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Անդրանիկ Ղազարյանը, Լվովի մարզում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Նորիկ Գևորգյանը:

Анна Акопян в Киеве встретилась с представителями армянской общины Украины (видео)
В Киеве супруга премьер-министра Анна Акопян встретилась с представителями армянской общины, пришедшими на встречу со своими детьми. На встрече присутствовали армяне, проживающие в Киеве, Кривом Роге, также и в Одесской, Днепровской, Черкасской, Кировоградской, Сумской, Хмельницкой, Черниговской областях.
Анна Акопян, начав разговор с детьми, отметила, что долго ждала этой встречи. Ее интересовали их занятия и то, как они переживают эти военные дни. Дети больше интересовались жизнью Армении и тем, чем занимаются дети, живущие в Армении. Отвечая на их вопросы, Анна Акопян отметила, что ситуация в Армении также сложная, конечно, не на таком уровне, как в Украине, и заверила, что правительство Армении делает все возможное для установления мира. Детей также интересовало, что делают в Армении для укрепления отношений с Украиной, жена премьер-министра ответила, что именно поэтому она сейчас в Киеве.
Дети говорили, что очень хотят приехать в Армению, многих интересует природа и памятники культуры нашей страны. Большинство детей уже были в Армении, но желание вернуться очень велико. Они рассказали Анне Акопян о своих профессиональных наклонностях, и жена премьер-министра предложила им приехать, получить желаемое образование в Армении и стать хорошими специалистами.
Большинство присутствующих родителей отметили, что обязательно отведут своих детей в субботнюю армянскую школу, чтобы они всегда говорили на армянском языке. Супруга премьер-министра высоко оценила решение родителей, заверив, что знание родного языка сегодня очень важно для соотечественников диаспоры и армянского народа.
Анна Акопян посоветовала детям подумать о постоянном месте жительства в Армении.
Дети из Одессы подготовили музыкальный номер, показали Анне Акопян свои рисунки и поделки.
Анна Акопян передала гуманитарную помощь (смартфоны, компьютеры), отправленную правительством Армении армянским детям.
Представители армянской общины поблагодарили супругу премьер-министра за организацию встречи и заверили, что армяне, проживающие в Украине, ждали этой встречи уже много лет.
Анна Акопян подчеркнула важность достижения устойчивого развития в Армении, Украине и в других странах мира. Она заверила, что уходит со встречи с огромными впечатлениями и любовью.
Супруга премьер-министра также встретилась с сотрудниками посольства РА в Украине и обсудила ряд тем. Дипломаты выразили благодарность за встречу и подчеркнули, что встреча такого формата организуется в посольстве впервые.
На встрече также присутствовали почетный консул Армении в Черкасской области Андраник Казарян и почетный консул Армении в Львовской области Норик Геворкян.