Փաշինյանի հայտարարության հետևանքը ԼՂ-ում արտագաղթելու տրամադրությունների ուժեղանալն է․ Ա․ Բաղդասարյան (տեսանյութ)
«Պետության ղեկավարն իրավունք չունի խոսել հավաստի տեղեկությունների մասին, այդպես կարող է խոսել խմբագիրը կամ լրագրողը։ Երկրորդը, Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայտարարության արդյունքն ի՞նչ եղավ։ Արդյունքը կարող է լինել այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում խուճապային և արտագաղթելու, թողնել-գնալու տրամադրություններն ավելի ուժեղանան։ Ն․Փաշինյանն Արցախի հայաթափումն ամբողջությամբ հանձնել է Ադրբեջանին և դա ընկալում է որպես իր ասած խաղաղության ճանապարհին ուղղված քայլ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական մեկնաբան Արմեն Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Ն․Փաշինյանը հայտարարեց, թե հավաստի տեղեկություններ կան, որ Ադրբեջանը ցանկանում է միակողմանի բացել Լաչինի միջանցքը, որ ԼՂ քաղաքացիներն այնտեղից դուրս գան։
Ա․ Բաղդասարյանը վստահություն հայտնեց, թե Ն․ Փաշինյանը ցանկանում է, որ Արցախը հայաթափվի հնարավորինս արագ, որ ինքն իր պատկերացմամբ այդ գնով կարողանա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատել։ «Բայց դա իրականացնել հնարավոր չէ, դա ասում է նաև Ադրբեջանը՝ Հայաստանից տարածքային պահանջներ ներկայացնելով։ Չէ որ Փաշինյանը երբ հայտարարեց անկլավները հանձնելու մասին, դրանից իրավիճակը միայն վատացավ՝ Ադրբեջանը մի քանի հարյուր հազար փախստականներ վերադարձնելու, դրանց անվտագության մեխանիզմներ ապահովելու, փոխհատուցումներ տալու և այլ պահանջներ հնչեցրեց»,- ասում է քաղաքական մեկնաբանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ՌԴ-ի հավակնություններին՝ ասում է, եթե այդ երկրի նպատակը Արցախն Ադրբեջանին չհանձնելը լիներ, նա Լաչինի միջանցքը բաց պահելու բոլոր հնարավորություններն ուներ։ «Կարծում եմ ՌԴ-ի նպատակն այնն է, որ ինչքան կարողանա Արցախը հայկական պահել, այդ ընթացքում մաս առ մաս առևտուր անի Ադրբեջանի հետ։ Իսկ հետագայում Արցախն ադրբեջանին հանձնելու ալիքի տակ Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնի։ Հիմա ՌԴ-ին Արցախի՝ իր բաժին 30 տոկոսը փորձում է հանձնել Ադրբեջանին և դրա դիմաց ուժեղացնել իր դիրքերը Հայաստանում։ Նաև՝ ինչ-որ բան ստանալ և՛ ՀՀ-ից, և՛ Ադրբեջանից։ Իսկ Հարավային Կովկասից ՌԴ-ն դուրս չգալու մի հնարավորություն ունի՝ Արցախը Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիա հրահրի, որպեսզի ՀՀ-ն, ինչպես միշտ, օգնություն կանչի իրեն։ Ինքն էլ, ինչպես միշտ, մի քանի օր ուշացումով գա և դրա դիմաց պահանջի ինքնիշխանության մի մասի զիջում»,- հավելեց Ա․Բաղդասարյանը։

Следствие заявления Пашиняна – усиление эмиграционных настроений в НК: А. Багдасарян (видео)
«Глава государства не имеет права говорить о достоверной информации, так может говорить редактор или журналист. Во-вторых, каков был результат этого заявления Никола Пашиняна? Результатом может стать то, что в Нагорном Карабахе усилятся настроения паники и эмиграции, оставить и уехать. Н. Пашинян полностью передал Азербайджану лишение Арцаха армянского населения и воспринимает это как шаг, направленный на мирный путь, о котором он говорил», - сказал в беседе с «А1+» политический комментатор Армен Багдасарян.
Напомним, что вчера во время заседания правительства премьер-министр Н. Пашинян заявил, что есть достоверная информация о том, что Азербайджан хочет открыть Лачинский коридор в одностороннем порядке, чтобы его покинули граждане НК.
А. Багдасарян выразил уверенность, что Н. Пашинян хочет, чтобы армяне как можно скорее уехали из Арцаха, что он по его представлению этой ценой сможет установить стабильный мир между Арменией и Азербайджаном. «Но это невозможно осуществить,  об этом говорит и Азербайджан, предъявляя Армении территориальные требования. Ведь когда Пашинян объявил о передаче анклавов, ситуация только ухудшилась, Азербайджан озвучил требования возвращения нескольких сотен тысяч беженцев, обеспечения механизмов их безопасности, выдачи компенсации и др.», - говорит политический комментатор.
Коснувшись
Говоря об амбициях РФ в регионе, он говорит, что если цель страны не заключалась в передаче Арцаха Азербайджану, то у нее были все возможности сохранить открытым Лачинский коридор.  «Я думаю, цель РФ – как можно дольше сохранять Арцах армянским и по частям торговать с Азербайджаном. А в дальнейшем, на волне передачи Арцаха Азербайджану, она осуществит смену власти в Армении. Теперь РФ пытается передать 30 процентов Арцаха Азербайджану и взамен укрепить свои позиции в Армении. А также получить что-то и от РА, и от Азербайджана. У РФ есть одна возможность не уходить из Южного Кавказа – после передачи Арцаха Азербайджана спровоцировать новую агрессию против Армении, чтобы РА, как всегда, позвала её на помощь. Она же, как всегда, опоздает на несколько дней и потребует взамен уступку части суверенитета», - добавил А. Багдасарян.