Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության արձագանքը ս․թ․ օգոստոսի 22-ին Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության հայտարարությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը խախտում է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքները, նախ և առաջ չեզոքության սկզբունքը, և ներգրավվում է քաղաքական գործընթացում, բարձրաձայնելով իր կառավարության դիրքորոշումը, այն է՝ փակ պահել Լաչինի միջանցքը (այդ թվում այսպես կոչված այլընտրանքային ուղիներ առաջարկելու միջոցով)։
Ադրբեջանի Կարմիր մահիկին քաղաքական գործընթացներում ներքաշումը հակասում է Կարմիր խաչի միջազգային շարժման հիմնարար սկզբունքներին՝ վերջինս չունի քաղաքական հայտարարություններ անելու և քաղաքական օրակարգին ծառայելու մանդատ։
Սա կոպիտ խախտում է և համահունչ չէ Շարժման սկզբունքներին և արժեքներին, ինչպես նաև մարդասիրական օրակագին։
Ներկա պահին Ադրբեջանը նաև օգտագործելով Կարմիր մահիկի ընկերությունը՝ փորձում է խոչընդոտել ԿԽՄԿ որպես միակ մարդասիրական միջազգային կազմակերպության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում։ Դրա վառ վկայությունն է Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը անցակետում ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Հայաստան՝ վիրահատության նպատակով տեղափոխվելու ճանապարհին։ Վերջինս առևանգվեց, երբ գտնվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի պաշտպանության ներքո։
2023 թվականի հուլիսի 26-ից Հայաստանից ուղարկված մարդասիրական բեռը կանգնած է Հակարի կամրջի մոտ։ Ադրբեջանի Կարմիր մահիկը կարող էր օգտագործել իր «մարդասիրական ներուժը», համոզելու Լաչինի միջանցքը փակած և մարդասիրական աղետ առաջացրած կողմին բացելու այն՝ հարգելով մարդասիրական սկզբունքները։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իր հուլիսի 25-ի հայտարարությամբ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար իրավիճակի վրա, ինչը ներկայացվել է նաև Անվտանգության խորհրդում ՄԱԿ Մարդասիրական հարցերի համակարգման գրասենյակի (OCHA) ներկայացուցչի կողմից:
Այսպիսով, ավելի քան հրատապ է դառնում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների անհապաղ իրականացումը։
Մենք կոչ ենք անում Կարմիր խաչի միջազգային շարժման բաղկացուցիչներին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությանը անշեղորեն հետևել և հավատարիմ մնալ Շարժման սկզբունքներին՝ տանելու իրենց մանդատների շրջանակներում փոխլրացնող դերը՝ ի նպաստ մարդասիրական առաքելության արդյունավետ իրականացման։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ), լինելով Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային շարժման լիիրավ անդամ, առաջնորդվում է Շարժման հիմնարար սկզբունքներով` Մարդասիրություն, Անկողմնակալություն, Չեզոքություն, Անկախություն, Կամավորություն, Եզակիություն, Համընդհանրություն։
Հանդիսանալով կառավարությանն աջակցող կառույց՝ մարդասիրական ոլորտում, ՀԿԽԸ-ն արդեն 103 տարի է գործունեություն է ծավալում հանրապետության ամբողջ տարածքում հետևյալ ռազմավարական ուղղություններով՝ աղետների կառավարում, բնակչության տեղաշարժ, սոցիալ – առողջապահություն, առաջին օգնություն, երիտասարդական, մարդասիրական արժեքների տարածում և այլն:
ՀԿԽԸ առաքելությունն է նվազեցնել բնակչության խոցելիությունը` մարդասիրության ուժի մոբիլիզացմամբ, նախապատրաստվել դիմակայելու այն իրավիճակներին, որոնք կարող են բնակչության խոցելիության պատճառ դառնալ, ցուցաբերել անհրաժեշտ օգնություն` սատարելով սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմաններում գտնվող մարդկանց:

Untitled Design (84)
Ответ Армянского общества Красного Креста на заявление Общества Красного Полумесяца Азербайджана от 22 августа с.г.
Общество Красного Полумесяца Азербайджана нарушает основополагающие принципы Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца. Армянское общество Красного Креста распространило об этом заявление, отвечая на заявление Общества Красного Полумесяца Азербайджана от 22 августа.
«Компания Красного Полумесяца первой нарушает принцип нейтралитета и вмешивается в политический процесс, озвучивая позицию своего правительства, которая заключается в том, чтобы Лачинский коридор был закрыт (в том числе путем предложения так называемых альтернативных маршрутов).
Участие Красного Полумесяца Азербайджана в политических процессах противоречит основополагающим принципам международного движения Красного Креста, последнее не имеет мандата делать политические заявления и служить политической повестке дня.
Это является грубым нарушением и не соответствует принципам и ценностям Движения, а также гуманитарной повестке дня.
В настоящее время Азербайджан также использует Общество Красного Полумесяца, чтобы попытаться помешать работе МККК как единственной гуманитарной международной организации в Нагорном Карабахе. Похищение Вагифа Хачатряна на блокпосту по пути в Армению в сопровождении представителей МККК для операции – яркое тому подтверждение. Последний был похищен, когда находился под защитой международного гуманитарного права.
С 26 июля 2023 года отправленный из Армении гуманитарный груз стоит возле Хакарского моста. Красный Полумесяц Азербайджана мог бы использовать свой "гуманитарный потенциал", чтобы убедить сторону, которая закрыла Лачинский коридор и вызвала гуманитарную катастрофу, открыть его, уважая гуманитарные принципы", - говорится в заявлении Армянского Красного Креста.
В заявлении напоминается, что Международный комитет Красного Креста своим заявлением от 25 июля, которое также было представлено Совету Безопасности представителем Управления по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) ООН, обратил внимание международного сообщества на ухудшение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
«Таким образом, немедленная реализация решений Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года становится более чем актуальной.
Мы призываем участников Международного движения Красного Креста - Международного комитета Красного Креста, Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и Общества Красного Полумесяца Азербайджана - неуклонно следовать и придерживаться принципов Движения играть дополняющую роль в рамках своих мандатов для эффективного осуществления гуманитарной миссии.
Армянское общество Красного Креста (АКК), являясь полноправным членом Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, руководствуется основополагающими принципами Движения: Гуманность, Беспристрастность, Нейтралитет, Независимость, Добровольчество, Уникальность, Универсальность.
Являясь опорной структурой правительства в гуманитарной сфере, АКК вот уже 103 года работает по следующим стратегическим направлениям на всей территории республики: борьба со стихийными бедствиями, перемещение населения, социально-медицинская помощь, первая помощь, распространение молодежных, гуманитарных ценности и т.д.
Миссия Красного Креста – снизить уязвимость населения путем мобилизации сил филантропии, подготовиться к ситуациям, которые могут вызвать уязвимость населения, оказать необходимую помощь, поддерживая людей, находящихся в сложных социально-экономических условиях. », - заключает заявление Армянского Красного Креста.