Միրզոյանը Լեհաստանի ԱԳ նախարարի հետ հեռախոսազրույցում շեշտել է ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր լեհ գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող ճգնաժամը: ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ ԼՂ-ում գրեթե բոլոր բնագավառներում խաթարված են կենսագործունեության համար բավարար պայմանները և խախտված են 120000 բնակչության նույնիսկ տարրական իրավունքները: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ մինչ շրջափակումը սպառվող սննդամթերքի շուրջ 90%-ը ներկրվում էր Հայաստանից. այսօր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ոչ միայն չի ստանում այդ մատակարարումները, այլև զրկված է նույնիսկ ԿԽՄԿ միոջոցով հնարավոր հումանիտար աջակցությունից:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը՝ շեշտելով, որ ուղերձներն արդեն բավարար չեն և անհրաժեշտ են միջազգային հանրության հստակ գործողություններ:
Վերահաստատելով Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման հարցում հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ հրահրելով՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵՄ ջանքերին:

Мирзоян подчеркнул необходимость предотвратить намерение Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке
Поддержи А1+!23 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Польши Збигневом Рау.
Министр Мирзоян представил своему польскому коллеге обострение кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении более 8 месяцев.
"Министр иностранных дел подчеркнул, что практически во всех районах Нагорного Карабаха нарушены достаточные условия для жизни и нарушены даже элементарные права 120 тысяч человек. Арарат Мирзоян подчеркнул, что до блокады около 90% потребляемых продуктов питания импортировалось из Армении. Сегодня народ Нагорного Карабаха не только не получает этих поставок, но и лишен даже возможной гуманитарной поддержки МККК.
Министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость предотвращения намерения Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке, подчеркнув, что посланий уже недостаточно и необходимы четкие действия международного сообщества", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, подтвердив приверженность армянской стороны установлению стабильности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян подчеркнул, что, провоцируя гуманитарную катастрофу в Нагорном Карабахе, Азербайджан препятствует усилиям в этом направлении —Армении и международного сообщества, в том числе ЕС.