Միրզոյանը շվեդ գործընկերոջն է ներկայացրել ԼՂ-ում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման, իսկ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները` ուշադրություն  հրավիրելով հատկապես խոցելի խմբերի՝ երեխաների, կանանց, տարեցների և խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց համար ստեղծված ծանրագույն պայմաններին, սննդի և դեղորայքի սուր պակասին: Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ վառելիքի բացակայության և ադրբեջանական կողմից թիրախավորման պատճառով դադարեցվել են գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական աշխատանքները։
Անդրադառնալով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 16-ի քննարկմանը՝ ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի՝ ԼՂ-ն Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու հրատապությունը:
Շեշտվել է այդ ուղղությամբ առկա բոլոր մեխանիզմները, այդ թվում՝ ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից արդյունավետորեն օգտագործելու կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ ԼՂ-ում մարդասիրական իրավիճակի շարունակական սրումը կարող է լուրջ հարվածի տակ դնել նաև տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:

Мирзоян представил шведскому коллеге подробности нарастающего гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!23 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Биллстремом.
Министр иностранных дел Армении проинформировал своего коллегу о подробностях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и полной блокадой Нагорного Карабаха с 15 июня, а также обратил внимание собеседника на крайне тяжелые условия, сложившиеся для особо уязвимых категорий населения: детей, женщин, пожилых и людей с хроническими заболеваниями, а также на острую нехватку продуктов питания и медикаментов. Арарат Мирзоян также отметил, что нехватка топлива и обстрелы с азербайджанской стороны повлекли за собой прекращение почти всех сельскохозяйственных работ.
«Было затронуто обсуждение Совета Безопасности ООН, состоявшееся 16 августа, а также была подчеркнута безотлагательная необходимость прекращения незаконного блокирования Лачинского коридора - единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, в соответствии с решениями Международного Суда», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, была подчеркнута важность эффективного использования всех существующих механизмов в этом направлении, в том числе Европейским союзом и его государствами-членами, учитывая, что продолжающееся обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может серьезно подорвать усилия, направленные на установление стабильности в регионе.