Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել «Global Finance» ամսագրի «Աշխարհի լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության 3 անվանակարգում
Ամերիաբանկն արժանացել է «Global Finance» միջազգային հեղինակավոր ամսագրի 3 մրցանակի «Աշխարհի լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակում, մասնավորապես` «Լավագույն նորարարությունը և տրանսֆորմացիան Հայաստանում 2023թ.», «Լավագույն օնլայն պրոդուկտային առաջարկները Հայաստանում 2023թ.» և «Լավագույնը սպառողական վարկավորման ոլորտում Հայաստանում 2023թ.»:
Հաղթողներն ընտրվել են ըստ մի շարք չափանիշների, ինչպիսիք են թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդներին ներգրավելու և սպասարկելու ռազմավարության արդյունավետությունը, թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդների քանակական աճը, առաջարկվող թվային պրոդուկտների բազմազանությունը, թվային նախաձեռնությունների արդյունքում հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավումը, ինտերնետային կայքի/բջջային հավելվածի կառուցվածքն ու ֆունկցիոնալությունը, ինչպես նաև առցանց առաջարկվող պրոդուկտների առավելություններն ու ներդրման հաջողությունը:
«Global Finance» ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն նշեց. «Արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման արագընթաց զարգացման պայմաններում լավագույն թվային պրոդուկտների չափանիշները շարունակաբար փոփոխվում են: «Global Finance»-ի «Լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակներում մրցանակներ են շնորհվում այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք թվայնացման առաջամարտիկներն են»:
«Ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով բիզնեսի համակողմանի և շարունակական տրանսֆորմացիան մեր ռազմավարական գերակայություններից է։ Այդ ճանապարհը մենք դեռ տարիներ առաջ ենք սկսել՝ նպատակաուղղված և հետևողական աշխատանքով կատարելագործելով ու զարգացնելով մեր թվային լուծումներն ու էկոհամակարգերը։ Այս մրցանակները մեր հաճախորդների համար լավագույն թվային փորձառությունն ապահովելուն ուղղված մեր ջանքերի արդեն միջազգային մակարդակով ճանաչումն ու գնահատումն են»,- նշեց Ամերիաբանկի Մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
2023թ. I կիսամյակում բանկի.
• ընդհանուր գործարքների 98%-ն իրականացվել է հեռավար և թվային ուղիներով,
• անկանխիկ գործարքների 82%-ն իրականացվել է առանց բանկի մասնաճյուղ այցելելու,
• հաշվետեր հաճախորդների 73%-ն օնլայն բանկինգի օգտատեր է,
• մոբայլ և ինտերնետ բանկինգ համակարգերի օգտատերերի քանակը 2022թ. տարեվերջի համեմատ աճել է 24%-ով,
• սպառողական վարկերի ընդհանուր պորտֆելում առցանց տրամադրված վարկերը կազմել են 76%,
• առաջնային շուկայի հիփոթեքային վարկերի 33%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով,
• մինչև 750 մլն ՀՀ դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրված վարկերի 70%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը ներկայումս առաջարկում է շուրջ 45 առցանց ծառայություն:
Ամերիան առաջինը Հայաստանում ստեղծել է էկոհամակարգեր ՓՄՁ-ների և անհատների համար` ապահովելով հասանելիություն բանկային և ոչ բանկային մի շարք ծառայությունների մեկ պատուհանի սկզբունքով` Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am

Америабанк признан победителем в 3-х номинациях премии журнала «Global Finance» «Лучший цифровой банк 2023»
Америабанк признан победителем в 3-х номинациях в рамках премии журнала «Global Finance» «Лучший цифровой банк». В частности, Банк получил награды в номинациях «Лучшие инновации и трансформация в Армении в 2023г.», «Лучшие продуктовые предложения онлайн в Армении в 2023г.» и «Лучший в области потребительского кредитования в Армении в 2023г.».
Победители были выбраны исходя из ряда критериев, в частности: эффективность стратегии привлечения и обслуживания клиентов в цифровой среде, успех в привлечении клиентов к использованию цифровых предложений, рост числа клиентов, пользующихся цифровыми продуктами, широта линейки предлагаемых продуктов, наличие ощутимых преимуществ от внедрения цифровых решений, дизайн и функциональность веб-сайта/мобильного приложения, а также сильные стороны и успех внедрения веб-продуктов и услуг.
«В условиях стремительного развития искусственного интеллекта и машинного обучения стандарты лучших цифровых предложений постоянно меняются», – отметил Джозеф Джиарапуто, издатель и главный редактор журнала «Global Finance». – «Награды в рамках премии журнала Global Finance «Лучший цифровой банк» присуждаются финансовым учреждениям, которые прокладывают путь цифровизации».
«Непрерывная и всесторонняя трансформация бизнеса путем внедрения современных цифровых технологий является для нас стратегическим приоритетом. Встав на путь цифровой трансформации еще несколько лет назад, мы последовательно и целеустремленно работаем в этом направлении, постоянно развиваем и совершенствуем наши экосистемы и цифровые решения. Эти награды для нас – уже международное признание нашего стремления обеспечить лучшее качество обслуживания клиентов в цифровой среде», – заявил Арман Барсегян, директор розничного банкинга Америабанка.
В I полугодии 2023г.:
• 98% всех транзакций банка осуществлялось посредством дистанционных и цифровых каналов.
• 82% всех безналичных транзакций банка осуществлялось посредством дистанционных и цифровых каналов.
• 73% клиентов, владеющих счетами в Америабанке, являлись пользoвателями онлайн-банкинга.
• Количество пользователей онлайн и мобайл банкинга по сравнению с показателем на конец 2022г. увеличилось на 24%.
• Потребительские кредиты, предоставленные онлайн, составляли 76% от общего портфеля потребительских кредитов.
• 33% ипотечных кредитов на первичном рынке было предоставлено через цифровые каналы.
• 70% кредитов малым и средним предприятиям с годовым оборотом до 750 млн драмов РА было предоставлено посредством цифровых каналов.
В настоящее время Америабанк предлагает порядка 45 услуг онлайн.
Америя первой в Армении создала экосистемы для МСБ и частных лиц, обеспечив доступ к ряду банковских и небанковских услуг по принципу «одного окна»: Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am