ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի դեսպանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Առնո Էլիին:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է դեսպան Դըկոտինյիին և փոխգնդապետ Առնո Էլիին՝ Հայաստանում առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը, ինչն իրականացվել է պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիեն Լըկորնյուի միջև 2022 թ. սեպտեմբեր ամսին ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում:
Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Министр обороны РА принял посла Франции (видео)
9 августа министр обороны Армении Сурен Папикян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи и военного атташе посольства Франции подполковника Арно Эли. Об этом сообщили в Министерстве обороны РА.
Министр обороны поздравил посла Декотиньи и подполковника Арно Эли с началом миссии в Армении и пожелал им плодотворной деятельности.
На встрече обе стороны отметили значение открытия офиса военного атташе при посольстве Франции в Ереване, которое было осуществлено в рамках договоренности, достигнутой министрами обороны Суреном Папикяном и Себастьяном Лекорно в сентябре 2022 года.
Был обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, перспектив его развития и региональной безопасности.