ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ներկայացուցիչներն այցելել են Կոռնիձոր (տեսանյութ)
ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեզի հանձնարարությամբ Հայաստան է այցելել հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ Սառա Արքինի և Դեմյան Մերֆիի ղեկավարած պատվիրակությունը:
Երեկ նրանք հանդիպում են ունեցել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի ու Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի հետ, որի ընթացքում տեղեկացել են Սյունիքի սահմաններին տիրող իրավիճակի, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ Ադրբեջանի ոտնձգությունների ու Արցախի շրջափակման և դրա հետևանքներով առաջացած հումանիտար աղետի մասին։
Այսօր պատվիրակությունը Սյունիքի մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել է Տեղ համայնքի Կոռնիձոր գյուղ, որտեղ Ռոբերտ Ղուկասյանը նրանց է ներկայացրել Հագարիի կամրջի փակ լինելու փաստն ու երկկողմ երթևեկության բացակայությունը։
ԱՄՆ սենատի ներկայացուցիչները դիտարկել են նաև հանգամանքը, որ ՀՀ կառավարության ուղարկած հումանիտար բեռով մեքենաներն արդեն օրեր շարունակ կանգնած են սահմանից այսկողմ ու չեն կարողանում հասնել դրանց կարիքն ունեցող Արցախի բնակիչներին։

Представители аппарата комитета по внешним отношениям Сената США Сара Аркин и Дамиан Мерфи посетили Корнидзор (видео)
Делегация во главе с представителями аппарата комитета по внешним отношениям Сената США Сарой Аркин и Дамианом Мерфи прибыла в Армению по поручению председателя комитета Сената США по международным отношениям Роберта Менендеса.
По сообщению аппарата губернатора Сюника, 7 августа состоялась встреча с губернатором Сюника Робертом Гукасяном и лидером общины Гориса Арушем Арушаняном, в ходе которой они были проинформированы о ситуации на границах Сюника, посягательстве Азербайджана на суверенную территорию РА и блокада Арцаха и вызванная ею гуманитарная катастрофа.
7 августа делегация в сопровождении губернатора Сюника посетила село Корнидзор общины Тех, где Роберт Гукасян ознакомил их с фактом, что Лачинский коридор закрыт и нет двустороннего движения.
Представители Сената США также отметили тот факт, что автомобили с гуманитарным грузом, отправленные правительством РА, уже несколько дней стоят по эту сторону границы и не могут добраться до нуждающихся в них жителей Арцаха.
Азербайджан продолжает полностью блокировать Лачинский коридор, в результате чего гуманитарная ситуация в Арцахе ухудшается. Население Арцаха лишено продовольствия, медикаментов и топлива. Азербайджан также заблокировал подачу газа и электроэнергии в Арцах.