ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդունել է ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանիին
Օգոստոսի 8-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԻԻՀ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ա. Գրիգորյանը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեության ընթացքում կնպաստի երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-իրանական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձել են կատարել տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին: Վերոնշյալի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ավելի քան 7 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումները:

Секретарь СБ РА принял посла ИРИ Мехди Собхани
8 августа секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял чрезвычайного и полномочного посла Ирана в Армении Мехди Собхани.
Армен Григорян поздравил посла с назначением на ответственный пост и выразил надежду, что в ходе своей деятельности посол будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению отношений между двумя дружественными странами.
Стороны обсудили ряд вопросов повестки армяно-иранских двусторонних отношений, касающихся ситуации в области безопасности в регионе. Секретарь Совета безопасности представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора в течение более 7 месяцев, и позицию Республики Армения.