Սերգեյ Սմբատյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազին են դիմել մի խումբ բժիշկներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի խափանման միջոցը փոխելու խնդրանքով և միջնորդությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին են դիմել մի խումբ անվանի բժիշկներ։ Տեքստն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«ՀՀ գլխավոր դատախազ
տիկին Աննա Վարդապետյանին
Հարգելի՛ գլխավոր դատախազ,
Մենք՝ ներքոստորագրյալ բժիշկներս, որ ներկայացնում ենք Հայաստանի տարբեր բուժհաստատություններ, հայտնում ենք մեր խորին մտահոգությունն ու միասնական աջակցությունը Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանին։ Մենք պարտավորված ենք զգում լույս սփռելու այն անհավատալի բարեգործական ներդրումների և մարդասիրական աշխատանքին, որը Մաեստրո Սմբատյանը ձեռնարկել է իր ողջ կարիերայի ընթացքում: Միասին մենք կարող ենք վկայել Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի անմնացորդ նվիրվածությունը մարդասիրությանը, առողջապահությանը և հատկապես երեխաների բարօրությանը: Մենք պարտավոր ենք զգում աջակցելու այն անհատներին, ովքեր նշանակալիորեն նպաստում են մեր ազգի և նրա ժողովրդի կյանքի որակի բարելավմանը:
Իր բարեգործական համագործակցությունների միջոցով Մաեստրո Սմբատյանը միջոցներ է հավաքել առողջապահական կարևոր նպատակների համար: Նրա բարեգործական համերգների և դրամահավաք միջոցառումների ազդեցությունը լայնածավալ է եղել, իսկ նրա ջանքերը էական աջակցություն են ցուցաբերել այն ընտանիքներին, ովքեր բախվել են կյանքի դժվարություններին:
Որպես բժիշկներ, մենք անմիջականորեն ականատես ենք եղել երաժշտության զորությանը մարդկանց հոգեկան ներաշխարհի կազդուրման գործում: Մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի՝ ուրիշների տառապանքը թեթևացնելու և մարդկանց օգնելու անխոնջ ջանքերը
լիովին համահունչ են մեր՝ որպես առողջապահության ոլորտի մասնագետների առաքելությանը:
Ամենայն հարգանքով օրենքի գերակայության նկատմամբ, ինչպես նաև կարևորելով գործի քննությունը իրավական ճանապարհով իրականացնելու անհրաժեշտությունը՝ պատասխանատվության զգացումով խնդրում և միջնորդում ենք Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոցը վերանայել՝ հույս հայտնելով, որ նա շուտով կկարողանա վերադառնալ իր ոչ միայն ստեղծագործական, այլ նաև մարդասիրական առաքելությանը:

Группа врачей обратилась в Генеральную прокуратуру РА с просьбой изменить меру пресечения в отношении Сергея Смбатяна
Поддержи А1+!Группа известных врачей обратилась к Генеральному прокурору РА Анне Вардапетян с просьбой и ходатайством об изменении меры пресечения в отношении художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна.
В частности, в обращении на имя прокурора говорится:
«Мы, нижеподписавшиеся врачи, представляющие различные медицинские учреждения Армении, выражаем глубокую озабоченность и всеобщую поддержку маэстро Сергею Смбатяну.Мы чувствуем себя обязанными пролить свет на невероятный благотворительный вклад и гуманитарную деятельность маэстро Смбатяна на протяжении всей его карьеры. Вместе мы можем засвидетельствовать непоколебимую приверженность маэстро Сергея Смбатяна гуманизму, здравоохранению и особенно благополучию детей. Мы чувствуем себя обязанными поддерживать тех людей, которые вносят значительный вклад в улучшение качества жизни нашей страны и ее народа.
Благодаря своему благотворительному партнерству Сергей Смбатян собирал средства на важные цели в области здравоохранения. Влияние его благотворительных концертов и мероприятий по сбору средств было широкомасштабным, а его усилия оказали значительную поддержку семьям, столкнувшимся с жизненными проблемами.
Как врачи, мы воочию убедились, что музыка способна оживлять внутренниймир, состояние людей. Неустанные усилия маэстро Сергея Смбатяна по облегчению страданий и помощи людям полностью соответствуют нашей миссии как медицинских работников.
Со всем уважением к законности, а также подчеркивая необходимость проведения расследования дела в законном порядке, с чувством ответственности, просим и ходатайствуем о пересмотре меры пресечения в отношении Сергея Смбатяна, выражая надежду на то, что вскоре он сможет вернуться к своей не только творческой, но и гуманитарной миссии».
Ходатайство подписали:
Профессор Ара Баблоян – детский хирург, уролог
Микаэл Адамян – кардиолог, кардиохирург
Профессор Амаяк Сисакян – кардиолог
Профессор Айрапет Барсегян – хирург общего профиля
Профессор Сергей Фанарджян–уролог
Профессор Карен Лалаян – стоматолог
Профессор Армен Варданян –хирург-офтальмолог.
Ранее с ходатайством выступили известные спортсмены, в котором просили Генеральную прокуратуру РА пересмотреть меру пресечения в отношении Сергея Смбатяна.