Միջազգային, ներհայաստանյան ուշադրությունը կարող է նպաստել Արցախ հումանիտար առաքելության իրականացմանը. Վարդան Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանը հուսով է, որ թե՛ միջազգային, թե՛ ներհայաստանյան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կոչերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքն ու Լեռնային Ղարաբաղ հասցնել արդեն 10-րդ օրը սահմանային հատվածում կանգնած հումանիտար բեռով ավտոշարասյունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա նշեց օգոստոսի 4-ին լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ:
«Նկատելի է բեռների տեղափոխման այս գործընթացի, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, Լաչինի միջանցքի փակ լինելու և Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետ կապված ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներհայաստանյան հանրության շրջանակում հետաքրքրության և մտահոգությունների իրական աճ: Կարծում եմ՝ այս ամենը կնպաստի Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակմանը, որովհետև և՛ օտարերկրյա դեսպանությունների, և՛ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների այցերն այստեղ հնարավորություն տվեցին վերջիններիս իրենց աչքերով տեսնել և հավաստիանալ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու և իրավիճակի մասին ավելի ամբողջական և համապարփակ պատկերացում կազմելու մեջ, ինչը պետք է իր նպաստը բերի մեր հումանիտար նախաձեռնության հաջողությանը, ուղեբեռների՝ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխման գործընթացին»,- շեշտեց նա:
Անդրադառնալով հասարակական և հանրային տիրույթում հարցի շուրջ ակտիվությանը՝ նա շեշտեց՝ օգոստոսի 3-ին եղել է հայտարարություն հումանիտար հարցերով զբաղվող երեք միջազգային կազմակերպությունների կողմից, որտեղ կրկին անգամ մտահոգություններ են հնչել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և կոչ է արվել բացել Լաչինի միջանցքը, ապահովել անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Ընդգծելով շրջափակված Արցախում երեխաների խոցելի լինելու փաստը՝ Վարդան Սարգսյանն ասաց՝ օգոստոսի 4-ին շուրջ քսան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք զբաղվում են երեխաների պաշտպանության և հումանիտար հարցերով, հենց Լաչինի միջանցքի հարևանությամբ իրենց ձայնն են բարձրացրել ի պաշտպանություն այն երեսուն հազար երեխայի, որ Լեռնային Ղարաբաղում են: «Փաստացի, կարող ենք ասել, որ երեխաներն ամենախոցելի խումբն են այս իրավիճակում: Միջազգային, ինչպես նաև ներհայաստանյան հանրային ուշադրությունը և մտահոգությունների բարձրացումն իրենց դերը կարող են ունենալ այս գործընթացի հաջողության համար»,-եզրափակեց Սարգսյանը:
Ադրբեջանն արդեն 10-րդ օրն է՝ շարունակում է ապօրինաբար փակ պահել Լաչինի միջանցքը և թույլ չի տալիս, որ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հատկացված հումանիտար օգնությունը հասնի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը, որտեղ հումանիտար լուրջ ճգնաժամ է՝ Ադրբեջանի կողմից միջանցքի ամբողջական արգելափակման հետևանքով։

Международное внимание может способствовать реализации гуманитарной миссии в Арцахе: Вардан Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Представитель Рабочей группы по управлению гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе Вардан Саркисян надеется, что благодаря обращениям представителей как международных, так и армянских организаций удастся разблокировать Лачинский коридор и достичь проезда колонны с гуманитарным грузом, которая 10-й день стоит на границе с Нагорным Карабахом. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами 4 августа.
“Заметно, что в рамках как международной, так и внутриармянской общественности наблюдается реальный рост интереса и озабоченности в отношении этого процесса проезда груза, а также в целом закрытия Лачинского коридора и блокады Нагорно-Карабахской Республики. Думаю, что все это будет способствовать разблокированию Лачинского коридора, потому что визиты сюда представителей как иностранных посольств, так и представителей ООН дали им возможность увидеть своими глазами и убедиться в закрытости Лачинского коридора и сформировать более полную и всестороннюю картину ситуации, которая должна способствовать успеху нашей гуманитарной инициативы, процессу транспортировки груза в Нагорный Карабах”, - подчеркнул он.
Коснувшись активности по данному вопросу в общественном и общественном сферах, он подчеркнул, что 3 августа было сделано заявление трех международных организаций, занимающихся гуманитарными вопросами, где в очередной раз были высказаны опасения по поводу ситуации и прозвучал призыв открыть Лачинский коридор для обеспечения бесперебойного движения по Лачинскому коридору.
Подчеркнув тот факт, что дети в блокадном Арцахе уязвимы, Вардан Саркисян сказал, что 4 августа представители около двадцати неправительственных организаций, занимающихся защитой детей и гуманитарными вопросами, подняли свои голоса в защиту прав тридцати тысяч детей в Нагорном Карабахе.
“Фактически можем сказать, что дети являются наиболее уязвимой группой в этой ситуации. Международное, а также внутреннее общественное внимание Армении и поднятие проблем могут сыграть свою роль в успехе этого процесса”, - заключил Саркисян.
Азербайджан продолжает незаконно блокировать Лачинский коридор и уже 10-й день не позволяет выделенной Арменией Нагорному Карабаху гуманитарной помощи дойти до населения Нагорного Карабаха, где наблюдается серьезный гуманитарный кризис из-за полной блокировки коридора со стороны Азербайджан.