Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի նորանշանակ դեսպան Սոբհանիին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ Հայաստանում առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ, նշել, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը մշտապես սերտ համագործակցել է Հայաստանում Իրանի դեսպանության հետ և հույս հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանի հետ նույնպես սերտ համագործակցություն կապահովվի:
Դատախազությունների միջև համագործակցության խորացման և ընդլայնման համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն առաջարկել է 2018 թվականի նոյեմբերի 14-ին Թեհրանում ստորագրված համագործակցության ծրագրով նախատեսված հերթական միջոցառումը՝ նվիրված հանցագործությունների արդյունքում ստացված ակտիվների հայտնաբերման, առգրավման և արտերկրից վերադարձնելու ուղղությամբ երկու երկրների դատախազությունների միջև փորձի փոխանակմանը, անցկացնել 2023 թվականի ավարտին՝ Երևանում:
Անդրադառնալով իրանական կողմի՝ քրեական գործերի քննության ձգձգման վերաբերյալ դիտարկմանը, որոնցով մեղադրյալ կամ դատապարտյալներ են հանդիսանում Իրանի քաղաքացիները, Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ հարցը գտնվում է ՀՀ գլխավոր դատախազության ուշադրության կենտրոնում և հավելել, որ գրեթե բացառվում են դատախազի կողմից դատական նիստերին չներկայանալու հիմքով նիստերը հետաձգելու դեպքերը:

Генеральный прокурор Вардапетян приняла новоназначенного посла Ирана в Армении Собхани
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
Анна Вардапетян поздравила посла с началом миссии в Армении, отметила, что генеральная прокуратура Армении всегда тесно сотрудничала с посольством Ирана в Армении и выразила надежду, что будет обеспечено тесное сотрудничество с новоназначенным послом.
В контексте углубления и расширения сотрудничества между прокуратурами генеральный прокурор Республики Армения предложил провести в конце года в Ереване очередное мероприятие, предусмотренное подписанной в Тегеране 14 ноября 2018 года программой сотрудничества.
Коснувшись замечания иранской стороны относительно затягивания расследования уголовных дел, по которым обвиняются или осуждены граждане Ирана, Анна Вардапетян подчеркнула, что данный вопрос находится в центре внимания генеральной прокуратуры, добавив, что практически исключены случаи отсрочки судебных заседаний по причине неявки прокурора на судебные заседания.