Բրիտանացի պատգամավորները ՄԹ ԱԳ նախարարին կոչ են արել դատապարտել Ադրբեջանի վայրագությունները Լեռնային Ղարաբաղում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի պատգամավորները երկրի արտաքին գործերի նախարարությանը կոչ են արել դիրքորոշում հայտնել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող վայրագությունների դեմ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանականները նամակ են հղել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջեյմս Քլևերլիին՝ կոչ անելով վերջ տալ կառավարության լռությանը և հանդես գալ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայ բնակչության դեմ իրականացվող վայրագությունների դեմ։
Պատգամավորները նաև հայտարարություն են տարածել, որում նշված է․
«Արտաքին գործերի նախարարությունն այժմ պետք է դիրքորոշում հայտնի Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող վայրագությունների դեմ: Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող Լաչինի միջանցքը ապօրինաբար փակվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերին՝ ուղղակիորեն խախտելով նոյեմբերին կնքված հրադադարի հայտարարությունը։ Այդ ժամանակից ի վեր գրեթե բոլոր տեղաշարժերն ու կենսական մատակարարումները դադարեցվել են, ինչը հանգեցնում է հումանիտար ճգնաժամի վատթարացման՝ վտանգելով հազարավոր կյանքեր: Ապօրինի շրջափակման պատճառով բացարձակապես արգելված է սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի, ցանկացած բնակչության գոյատևման համար անհրաժեշտ ամեն ինչի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Թերսնուցումն ազդում է հղիների վրա։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով տեխնածին աղետի հետևանքով Արցախում հղիների ավելի քան 90%-ը անեմիա ունի։ Վերջին ամիսներին վիժումները աճել են 3 անգամ՝ բնակչության համար հիմնական սննդամթերքի և դեղորայքի բացակայության պատճառով։ Չնայած համառ ջանքերին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հայտարարել է, որ ներկայումս ի վիճակի չէ մարդասիրական օգնություն հասցնել խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ այլ ուղիներով: Բազմաթիվ այլ հասարակական կազմակերպություններ լուրջ մտահոգություններ են բարձրացրել զարգացող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ և խնդրել են ամբողջ աշխարհի կառավարություններին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ դադարեցնելու շրջափակումը: Amnesty International-ը Ադրբեջանին մեղադրել է մարդու իրավունքների ոլորտում իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ, որը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկում շրջափակումը վերացնելու համար: ԵՄ-ն, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը և եվրոպական շատ երկրներ խստորեն դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ են արել անհապաղ վերացնել շրջափակումը, հատկապես վերջին շրջանում արագորեն վատթարացող պայմանների լույսի ներքո: Միացյալ Թագավորություն-Հայաստանի Հանրապետություն բարեկամության խումբը խնդրում է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարին անել նույնը և հասկացնել, որ Ադրբեջանի գործողությունների համար հետևանքներ կլինեն, եթե նա հիմա չգործի»։
Հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ՄԹ-ՀՀ բարեկամության խմբի ղեկավար Թիմ Լոութոնը.
«Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը հասնում է ճգնաժամային կետի։ Ադրբեջանի կառավարության կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումն արդարացում չունի և արվել է ենթադրյալ խաղաղապահ ուժերի ներկայությամբ։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին կենսական մատակարարումների կանխամտածված մերժումն Ալիևի կառավարության կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների վերջին փորձն է, և այն պետք է անվանել այնպես, ինչպես կա: Մարդկային թշվառությունը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հսկայական տեղահանումը, թվում է, ադրբեջանական խաղային ծրագրի մի մասն են կազմում՝ դուրս մղելու այս անհանգիստ տարածքի օրինական քաղաքացիներին, ովքեր ցեղասպանության վտանգի տակ են: Մենք համաձայն ենք Ֆրանսիայի կառավարության և եվրոպական այլ երկրների դիրքորոշման հետ, որոնք կոչ են արել Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և իրականացնել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ նշված ժամանակավոր միջոցները, որոնք պարտադիր են: Մենք միանում ենք նրանց՝ պահանջելով վերականգնել մարդկանց, ապրանքների և բեռների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով և բնակչությանը գազի և էլեկտրաէներգիայի շարունակական մատակարարմամբ։ Սա խորապես ապակայունացնող է մի տարածքում, որն արդեն իսկ գտնվում է մեծ ճնշման տակ և կարող է գործարկվել որպես հետագա հակամարտությունների ձգան, որն ուղղակի ազդեցություն կունենա արևմտյան շահերի վրա, ինչը սակայն Մեծ Բրիտանիայում քիչ լուսաբանում է ստացել: Ուստի, մենք այսօր գրել ենք Արտաքին գործերի նախարարին, որպեսզի նման դիրքորոշում ընդունի և հստակ արտահայտի բրիտանական կառավարության դատապարտումը, առանց հետագա հապաղման»:

Британские парламентарии призвали министра ИД Великобритании осудить зверства Азербайджана в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!Члены группы дружбы британского Парламента с Арменией призвали МИД страны выразить позицию относительно зверств, совершаемых Азербайджаном в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», парламентарии направили письмо министру иностранных дел Великобритании Джеймсу Клеверли, в котором призвали положить конец молчанию правительства и выступить против зверств, совершаемых Азербайджаном в отношении армянского населения, проживающего в Нагорном Карабахе.
Депутаты также опубликовали заявление, в котором говорится:
«Министерство иностранных дел должно выступить против зверств, совершаемых Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Лачинский коридор, соединяющий Армению и Нагорный Карабах, незаконно перекрыт правительством Азербайджана с декабря 2022 года, что является прямым нарушением подписанного в ноябре Заявления о прекращении огня. С тех пор почти все передвижения и жизненно важные поставки были остановлены, что привело к усугублению гуманитарного кризиса и поставило под угрозу тысячи жизней. Из-за незаконной блокады категорически запрещен ввоз в Нагорный Карабах продуктов питания, медикаментов, топлива, всего необходимого для выживания любого населения. Недоедание влияет на беременных женщин. Более 90% беременных женщин в Арцахе страдают анемией в результате техногенной катастрофы, вызванной блокадой Азербайджаном Лачинского коридора. Количество абортов за последние месяцы увеличилось в 3 раза из-за отсутствия у населения основных продуктов питания и медикаментов. Международный комитет Красного Креста (МККК) сообщил, что в настоящее время он не может доставлять гуманитарную помощь гражданскому населению по Лачинскому коридору или по другим маршрутам. Многие другие НПО выразили серьезную обеспокоенность по поводу развивающегося гуманитарного кризиса и обратились к правительствам всего мира с просьбой оказать давление на Азербайджан для прекращения блокады. Amnesty International обвинил Азербайджан в невыполнении своих обязательств в области прав человека. Председатель Европейского совета Шарль Мишель и многие европейские страны решительно осудили действия Азербайджана и призвали к немедленному снятию блокады, особенно в свете стремительно ухудшающихся условий. Группа дружбы Соединенное Королевство-Армения просит министра иностранных дел Великобритании сделать то же самое и дать понять, что действия Азербайджана будут иметь последствия, если он не начнет действовать сейчас.
С заявлением выступил и Тим Лоутон, глава группы дружбы Соединенное Королевство-Армения.
«Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе достигла критической точки. Незаконная блокада Лачинского коридора правительством Азербайджана не имеет под собой никаких оснований и была осуществлена в присутствии предполагаемых миротворческих сил. Преднамеренный отказ от жизненно важных поставок народу Нагорного Карабаха является последней попыткой правительства Алиева провести этническую чистку, и ее следует назвать тем, чем она является. Человеческие страдания и массовые перемещения населения Нагорного Карабаха, по-видимому, являются частью плана действий Азербайджана по изгнанию законных граждан этой неспокойной территории, которым грозит геноцид. Мы согласны с позицией правительства Франции и других европейских стран, которые призвали Азербайджан выполнить свои международные обязательства и реализовать временные меры, указанные в решении Международного суда ООН от 22 февраля, которые носят обязательный характер. Мы присоединяемся к ним, требуя восстановления свободного передвижения людей, товаров и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях и продолжения снабжения населения газом и электроэнергией. Это глубоко дестабилизирует ситуацию в регионе, который и без того находится под большим давлением, и может быть использован в качестве спускового крючка для дальнейшего конфликта с прямыми последствиями для интересов Запада, но это мало освещается в Великобритании. Поэтому сегодня мы написали министру иностранных дел, чтобы он занял такую позицию и без дальнейших промедлений четко выразил осуждение от имени британского правительства».