ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ. Արցախի ԱԺ ուղերձը
Հիմնվելով   ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Մարդու իրավունքների համընդհանուր  հռչակագրի, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի, «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» 1950 թվականի  եվրոպական կոնվենցիայի, «Ռասայական  խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» 1965 թվականի  միջազգային կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և Մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի,  ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1974 թվականի «Ագրեսիայի սահմանումը» որոշման, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 2005 թվականի «Բնակչությունը ցեղասպանությունից, էթնիկ զտումներից և մարդկության դեմ հանցագործություններից պաշտպանելու պարտավորության մասին» բանաձևի,  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրի, 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  Անկախության մասին համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքների, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի  օրենքի, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշման,  հակամարտ կողմերի միջև 1994 թվականի մայիսի 12-ի  «Կրակի և ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագրի, 1995 թվականի մարտի 31-ին ԵԱՀԿ Ղեկավար կազմի Առաջին հանդիպման ընդունած փաստաթղթի, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման, Եվրախորհրդարանի 2023թ-ի հունվարի 19-ի «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքների մասին» բանաձևը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի (վերահաստատված հուլիսի 6-ին)   որոշումների, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի  2023 թվականի հունիսի 22-ի բանաձևի վրա.
Խստորեն դատապարտելով, որ ադրբեջանական կողմն առայսօր  պարբերաբար խախտում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները.
Ուշադրություն հրավիրելով, որ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի կատարել հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու իր պարտավորությունները և  ամեն կերպ խոչընդոտում է ներքին տեղահանված անձանց վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ, ինչը, ըստ Հայտարարության դրույթների, պետք է տեղի ունենար ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հսկողության ներքո.
Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո անցած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլև զգալիորեն ավելացել են։ Այս  կապակցությամբ արձանագրում ենք հետևյալ իրողությունները.
- Ադրբեջանը, Հայաստանի հետ միաժամանակ, 1992 թվականի հունվարի 30-ին, անդամագրվելով Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության խորհրդակցությանը (ԵԱՀԽ, 1995 թվականից՝ ԵԱՀԿ), ստանձնել է պարտավորություններ:
ԵԱՀԽ-ն ճանաչել է այդ երկրների ինքնիշխանությունը, պայմանով, որ նրանք, իրենց հերթին, ընդունում են Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցում եղած տարաձայնությունների փաստը և համաձայնվում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է միջազգային համաժողովում, որը տեղի է ունենալու ԵԱՀԽ-ի հովանու ներքո։ Երկու պետություններն էլ տվել են իրենց համաձայնությունը՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պարտավորություն ստանձնելով։
Ադրբեջանը խախտելով ստանձնած պարտավորությունները՝ սանձազերծել է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության  դեմ։ Կազմակերպելով  իր ինքնապաշտպանությունը, Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն արժանի դիմադրություն ցույց տվեց և պաշտպանեց իր անկախությունը 1992-1994 թվականներին Ադրբեջանի նախաձեռնած պատերազմում։ 1994 թվականի մայիսին Ադրբեջանն ստիպված էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ ստորագրել «Կրակի և ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագիր, որը ճանաչված էր միջազգային հանրության կողմից։
- Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը և խափանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բազմամյա բանակցությունների գործընթացը,  2016 թվականի ապրիլի 2-ին վերստին լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է Ոուսաստանի Դաշնության միջամտությամբ։
- Չնայած հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված  պայմանավորվածությանը, Ադրբեջանը, Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ և ռազմական գործողությունների անմիջական կառավարմամբ, Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներից հազարավոր  վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին կրկին դիմել է լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին «Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների  կողմից» Եռակողմ հայտարարության ստորագրման արդյունքում։
-Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության  հրահանգով և համակարգմամբ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ,  «բնապահպանների» անվան տակ Շուշի-Քարինտակ ճանապարհի խաչմերուկում մուտք են գործել ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի և արգելափակել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ու Հայաստանի Հանրապետությունների միջև գործող միակ ցամաքային Լաչինի միջանցքը, նաև խափանելով այդ տարածքով էներգակիրների՝ գազի  և էլեկտրականության մատակարարումը:
-2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ընդունել է որոշում, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է  ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ եւ բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
-2023 թվականի փետրվարի 22-ին ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանն ընդունել է որոշում առ այն, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժի ապահովման համար՝ երկու ուղղություններով, որը վերահաստատվել է հուլիսի 6-ին:
- Արհամարհելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ին վերահաստատված որոշումները, Ադրբեջանը սույն թվականի ապրիլի 23-ին, ապօրինաբար անցակետ է տեղադրել միջանցքում՝ խորացնելով շրջափակումը, իսկ հունիսի 15-ից ամբողջությամբ պաշարման մեջ առնելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը։
-Այսօրինակ հակամարդկային գործողությունների հետևանքով Արցախում բնակվող 120 հազար խաղաղ բնակիչները (այդ թվում 30 000 երեխաներ) հայտնվել են  Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրական վտանգի առջև, շուրջ 30 հազար բռնի տեղահանվածներ էլ մինչ այժմ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակության վայրեր:
-Հետապնդելով  Արցախը հայաթափելու և ուժի կիրառմամբ  այն իր կազմի մեջ բռնակցելու անթաքույց նպատակ և, անպատժելիության պայմաններում խախտելով միջազգային իրավունքի գործող նորմերը, Ադրբեջանը հետևողականորեն  ապօրինի կերպով զավթում է Լեռնային Ղարաաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նորանոր տարածքներ, պարբերաբար գնդակոծում հայկական բնակավայրերը, սպանում և ահաբեկում խաղաղ բնակչությանը, ամեն կերպ խաթարում նրա բնականոն կենսագործունեությունը՝ անտանելի դարձնելով մարդկանց կյանքը, միևնույն ժամանակ իրականացնում է հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի ակտեր։
Ահազանգելով, որ Ադրբեջանի կողմից պաշարման ենթարկված ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության բնակչությունը կանգնած է ՀԱՅՐԵՆԱԶՐԿՎԵԼՈՒ և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող ՑԵՂԱՍՊԱՆ գործողությունների վտանգի առջև.
Հաշվի առնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և նրա բնակչության առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատով օժտված բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, արտահայտելով հանրապետության ողջ բնակչության կամքն ու դիրքորոշումը,
ՈՒՂԵՐՁՈՎ ԴԻՄՈՒՄ Է
ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին և
ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ
Առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքով,  հիմք ընդունելով 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիրը, Անկախության մասին 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքները, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի օրենքը, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշումը, ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը.
- Անհերքելի է, որ կան ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը: Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացրել է՝   չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, չխախտելով ԽՍՀՄ Սահմանադրության համապատասխան դրույթները, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու մասին» 1990 թվականի ապրիլի 3-ի օրենքի սահմանումը, համաձայն որի «Ինքնավար հանրապետություններն ու ինքնավար կազմավորումներն իրավունք ունեն ինքնուրույնաբար վճռելու միության մեջ կամ նրա կազմից դուրս եկող միութենական հանրապետությունում մնալու հարցը, ինչպես նաև կարգավորելու սեփական պետական իրավական կարգավիճակի խնդիրը», միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը.
- Առավել քան համոզված ենք, որ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների կողմից ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության  ճանաչումը մեր ժողովրդի համար կդառնա անվտանգության վստահելի երաշխիք, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը.
- Խորապես համոզված ենք, որ վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա։

ПРИЗНАНИЕ РАДИ СПАСЕНИЯ: Послание НС Арцаха
Национальное собрание Республики Арцах распространило послание, призывающее государства-члены Организации Объединенных Наций признать независимость Нагорно-Карабахской Республики (Арцах).
«На основании Устава ООН, Всеобщей декларации прав человека ООН 1948 г., Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него 1948 г., Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод 1950 г., Конвенции о расовой дискриминации 1950 г. об устранении форм» Международной конвенции о правах человека 1965 г. и других международных договоров в области международных прав человека и гуманитарного права, Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН 1974 г. «Определение агрессии», Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН 2005 г. «Защита Население от геноцида, этнических чисток и преступлений против человечности», резолюция об обязательстве защищать от преступлений, декларация от 2 сентября 1991 года о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики, итогов Всенародного референдума о независимости Нагорного Карабаха Республики от 10 декабря 1991 года, Декларации о независимости Нагорно-Карабахской Республики от 6 января 1992 года закона, решения Верховного Совета НКР «Об утверждении текста Декларации о государственной независимости НКР» от января 6, 1992 г., Соглашения между сторонами конфликта «О полном прекращении огня и боевых действий» от 12 мая 1994 г., документа, принятого на первом заседании руководящего состава состава ОБСЕ 31 марта 1995 года, Трехстороннего заявления о прекращении всех военных действий в Нагорном Карабахе, подписанного Россией, Арменией и Азербайджаном 9 ноября  2020 г., решения Европейского суда по правам человека от 21 декабря 2022 года, Европарламента от 19 января 2023 года «О гуманитарных последствиях блокады Лачинского коридора», резолюции о решениях Международного Суда ООН от 22 февраля 2023 г. (подтверждена 6 июля), резолюция Парламентской Ассамблеи Совета Европы от  22 июня 2023 года, категорически осуждая систематические нарушения азербайджанской стороной положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, обращая внимание на то, что до сих пор Азербайджан не выполнил своих обязательств по освобождению армянских военнопленных и заложников и всячески препятствует возвращению внутренне перемещенных лиц в Нагорный Карабах и в соседние районы, что, согласно положениям заявления, должно было произойти под контролем Верховного комиссара ООН по делам беженцев, заявляем, что за период, прошедший после подписания Трехстороннего заявления, угрозы, исходящие от Азербайджана в адрес мирного населения Арцаха, не только не уменьшились, но и значительно возросли. В связи с этим отмечаем следующие факты:
- Азербайджан одновременно с Арменией 30 января 1992 года стал членом Совета по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ, с 1995 года - ОБСЕ), взял на себя соответствующие обязательства.
СБСЕ признало суверенитет этих стран при условии, что они, в свою очередь, признают факт разногласий относительно принадлежности Нагорного Карабаха и согласятся с тем, что вопрос о будущем статусе Нагорного Карабаха будет решаться на международной конференции, которая состоится под эгидой СБСЕ. Оба государства дали свое согласие, взяв на себя обязательство решить проблему мирным путем.
Азербайджан нарушил свои обязательства и развязал широкомасштабную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах). Организовав свою самооборону, Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) оказала достойное сопротивление и отстояла свою независимость в войне, инициированной Азербайджаном в 1992-1994 годах. В мае 1994 года Азербайджану пришлось подписать соглашение с Нагорно-Карабахской Республикой о «Полном прекращении огня и боевых действий», которое было признано международным сообществом.
- Азербайджанская Республика, нарушив все нормы международного права и сорвав процесс многолетних переговоров по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателя Минской группы ОБСЕ, 2 апреля 2016 года вновь развязала широкомасштабную военную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), которая была остановлена при вмешательстве Российской Федерации.
- Несмотря на достигнутую договоренность о прекращении огня, Азербайджан при полной поддержке Турции и непосредственном руководстве боевыми действиями с привлечением тысяч наемных террористов из различных стран Ближнего Востока 27 сентября 2020 года вновь прибег к широкомасштабной военной агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), действие которой было остановлено 9 ноября 2020 года подписания Трехстороннего заявления «О прекращении всех боевых действий в Нагорном Карабахе» главами России, Армении и Азербайджана.
- По распоряжению и согласованию военно-политического руководства Азербайджана 12 декабря 2022 года группа азербайджанцев под именем «экологи» вошла в зону ответственности российской миротворческой миссии на пересечении дороги Шуши-Каринтак и перекрыла единственный сухопутный Лачинский коридор между Нагорным Карабахом (Арцах ) и Республикой Армения, также нарушив подачу энергоносителей, газа через эту территорию и электроснабжение.
- 21 декабря 2022 года Европейский суд по правам человека принял решение, обязывающее Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения передвижения тяжелобольных, нуждающихся в медицинской помощи в Армении по Лачинскому коридору.
- 22 февраля 2023 года Международный суд ООН принял решение, что Азербайджан обязан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях, что было подтверждено на 6 июля.
- Презрев положения, закрепленные в Трехстороннем заявлении от 9 ноября к 2020 года, решения Европейского суда по правам человека от 21 декабря 2022 года и Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года и 6 июля 2023 года, 23 апреля этого года Азербайджан незаконно установил в коридоре КПП, усилив блокаду, а с 15 июня Нагорно-Карабахскую (Арцахскую) Республику взял в полную блокаду.
- В результате подобных антигуманных действий 120 000 мирных жителей Арцаха (в том числе 30 000 детей) столкнулись с реальной опасностью этнической чистки со стороны Азербайджана, а около 30 000 вынужденных переселенцев до сих пор не могут вернуться на свое постоянное место жительства.
Преследуя неприкрытую цель изгнать армян из Арцаха и аннексировать его силой и безнаказанно нарушая существующие нормы международного права, Азербайджан последовательно незаконно оккупирует новые территории Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), регулярно обстреливая армянские населенные пункты, убивая и терроризируя мирное население, всячески нарушает его нормальную жизнь, делая жизнь людей невыносимой, и в то же время совершает акты вандализма в отношении армянского историко-культурного наследия.  Сообщая, что население осажденной Азербайджаном республики НК (Арцах) стоит перед угрозой лишения Родины и осуществляемых властями Азербайджана геноцидальных действий.
Принимая во внимание проводимую Азербайджаном политику геноцида в отношении населения Арцаха и самые серьезные экзистенциальные угрозы, с которыми сталкивается его население, Национальное собрание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) - высший представительный орган, наделенный первичным мандатом народа Арцаха, выражая волю и позицию всего населения республики, обращается к государствам-членам Организации Объединенных Наций с посланием и призывает:
- Руководствуясь закрепленным в Уставе ООН принципом права наций на самоопределение, принимая за основу Декларацию «О провозглашении Нагорно-Карабахской Республики» от 2 сентября 1991 года, результаты Всенародного референдума о независимости от 10 декабря 1991 года, Закон Верховного Совета НКР «Об основах независимости Нагорно-Карабахской Республики» от 6 января 1992 года, решение Верховного Совета НКР «Об утверждении текста Декларации о государственной независимости НКР» от 6 января 1992 года, признать независимость Нагорно-Карабахской Республики.
- Бесспорно, что Нагорно-Карабахская (Арцахская) Республика осуществила свое право на самоопределение, не нарушая территориальной целостности Азербайджана, не нарушая соответствующих положений Конституции СССР, определения Закона  «О выходе союзных республик из состава СССР» от 3 апреля 1990 года, согласно которому «Автономные республики и автономные образования имеют право самостоятельно решать вопрос пребывания в Союзе или в Союзной республике, выходящей из его состава, а также урегулировать проблему своего государственно-правового статуса, все нормы международного права».
- Мы более чем убеждены, что признание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) государствами-членами ООН станет надежной гарантией безопасности нашего народа, будет способствовать созданию благоприятных условий для его нормальной жизнедеятельности на его исторической Родине, а также обеспечит стабильность, долговременный и прочный мир в регионе Южного Кавказа.
- Мы глубоко убеждены, что единственный способ предотвратить надвигающуюся трагедию - это признать независимость Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) на основе принципа ПРИЗНАНИЯ ВО СПАСЕНИЕ».